کاربرد جرثقیل بازویی ستونی

کاربردهای جرثقیل بازویی ستونی در صنعت ساختمان

کاربرد جرثقیل بازویی ستونی

کاربردهای جرثقیل بازویی ستونی در صنعت ساختمان چیست؟ آیا با کاربرد چنین جرثقیلی آشنایی دارید؟ آیا می‌ دانید در صنعت ساختمان چگونه از این نوع جرثقیل‌ ها استفاده می‌ کنند؟ جرثقیل بازویی ستونی در واقع نوعی جرثقیل فشاری می‌ باشد که بازوی نصب شده بر روی آن جهت جا به جا کردن، بلند کردن و یا پایین آوردن مواد و مصالح مختلف به کار برده می‌ شود.

به همین دلیل به آن ها جرثقیل‌ های بازویی ستونی می‌ گویند. این نوع جرثقیل‌ ها معمولاً در مکان‌ هایی که هیچ ستونی وجود ندارد و در فضاهای باز استفاده می‌ شود. در این مقاله کاربردهای جرثقیل بازویی ستونی در صنعت ساختمان را بررسی می‌ کنیم.

این مطالب می تواند برای شما مفید باشد:

کاربرد جرثقیل بازویی ستونی
کاربرد جرثقیل بازویی ستونی

کاربرد جرثقیل بازویی ستونی در صنعت ساختمان

گفتیم که جرثقیل‌ های بازویی ستونی در واقع نوعی از جرثقیل‌ های فشاری هستند که جهت بلند کردن، پایین آوردن و یا جا به جایی مواد مختلف از بازوی نصب شده بر روی آن ها استفاده می‌ کنند. این نوع جرثقیل‌ ها معمولاً برای مکان‌ هایی که هیچ ستونی وجود ندارد و فضاهای باز و محل‌ هایی که باربری ۳۶۰ درجه دارند، گزینه مناسبی هستند.

شرکت جرثقیل ایمن افزار کران آمادگی این را دارد تا با مشاوره رایگان بهترین جرثقیل ها را متناسب با طول و ارتفاع محیط کارگاهی شما طراحی و تولید کند. 09191354839

جرثقیل بازوی ستونی به دو صورت برقی و دستی در بازار وجود دارد. از کاربردهای آن نیز صنعت ساخت و ساز و پروژه‌ های ساختمانی می‌ باشد که از آن برای حمل و جا به جایی مصالح ساختمانی و مواد گوناگون مورد نیاز در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌ کنند. نوع برقی آن کاربردهای بیش تر و بهتری دارد و برای جا به جا کردن مصالح ساختمانی بیش تری استفاده می‌ شود.

محدوده کار با جرثقیل‌ های ستونی برقی که طول بازوی ۸ متر دارند، بارهای ایمن با وزن تا حدود ۱۰ تن می‌ باشد. این نوع جرثقیل کاربرد و ویژگی‌ های زیر را دارد:

  1. روکش با کیفیت بالا

  2. امکان استفاده کردن در فضاهای باز

  3. استفاده برای مکان‌ های بزرگ

  4. امکان چرخش نرم و راحت با استفاده کردن از چرخ دنده‌ های برقی

  5. تنظیم کردن طول بازو و ارتفاع ستون با توجه به شرایط کار

  6. نصب راحت به علت داشتن طیف وسیعی از گزینه‌ های چفت و بست

دومین گزینه از کاربرد جرثقیل بازویی ستونی ،نوع دستی آن است. واضح است که جرثقیل دستی کاربردهای محدودتر و کم تری در مقایسه با جرثقیل‌ های برقی داشته باشند و بیش تر برای مکان‌ ها و فضای محدود و بسته استفاده می‌ شوند. علاوه بر آن اگر شما در مکانی امکان دسترسی به برق را ندارید و در نتیجه استفاده کردن از جرثقیل‌ های برقی با محدودیت مواجه است، در این حالت جرثقیل‌ های دستی گزینه‌ های مناسبی هستند.

انواع جرثقیل بازویی

جرثقیل های بازویی مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز دو نوع مختلف دارند:

  1. جرثقیل بازویی ستونی

این نوع جرثقیل بر روی ستون نصب می‌ شود و می‌ تواند تا ۳۶۰ درجه نیز چرخش داشته باشد. این ویژگی موجب شده است که جرثقیل بازویی ستونی جهت جا به جایی، بلند کردن و پایین آوردن مواد و مصالح مختلف استفاده شود. واضح است که در پروژه‌ های ساخت و ساز به ویژه در پروژه‌ های کلان که دارای فضای باز بیش تری هستند، کاربرد بهتری از این نوع جرثقیل‌ ها می‌ توانید ببینید که البته خود جرثقیل بازویی ستونی نیز به دو نوع دستی و برقی تقسیم بندی می‌ شود.

اگر قصد شما در پروژه‌ های ساخت و ساز جا به جا کردن اجسام، مواد و مصالح ساختمانی بزرگ برای ارتفاعات بلند است و در این حالت امکان جا به جا شدن و چرخیدن بازوهای جرثقیل وجود دارد، می‌ توانید این نوع جرثقیل‌ ها را با انواع دیگر جرثقیل‌ ها استفاده کنید تا پوشش بهتر و بیش تری داشته باشند. به این ترتیب امکان جا به جا کردن اجسام تا ارتفاع بالا و وزن ۱۰ تن را خواهید داشت.

  1. جرثقیل بازویی دیواری

شاید بتوان کاربرد جرثقیل بازویی دیواری را گسترده‌ تر از جرثقیل بازویی ستونی دانست، چون امکان استفاده از آن در محیط‌ های خارجی و داخلی وجود دارد و طول بازوی آن به طور جداگانه تنظیم می‌ شود. این جرثقیل‌ ها جهت نصب کردن بر روی ستون یا دیوار طراحی شده‌ اند.

ویژگی جرثقیل بازویی ستونی

دو ویژگی گردان و متحرک بودن از خصوصیات بارز جرثقیل بازویی است:

  1. متحرک بودن

چون این جرثقیل‌ ها تحرک خوبی دارند، دارای کاربردهای بسیار زیادی نیز هستند، اما در فضاهای گسترده و باز محدودیت استفاده دارند، چون نمی‌ توانند حول محور خودشان بچرخند. همین ویژگی موجب شده است که استفاده از آن ها موجب صرفه جویی در هزینه‌ ها شود.

  1. گردان بودن

جرثقیل‌ هایی که به صورت گردان هستند، برای ارتفاعات بلند مناسب هستند. دامنه گردش آن ها از انواع جرثقیل‌ های دیواری بیش تر و بهتر است و می‌ توان آن ها با ظرفیت حدود ۱۵ تن در مکان‌ های متفاوتی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:

کاربرد جرثقیل بازویی ستونی
کاربرد جرثقیل بازویی ستونی

نتیجه‌ گیری

در این مقاله کاربردهای جرثقیل بازویی ستونی در صنعت ساختمانی را بررسی کردیم. در واقع استفاده کردن از جرثقیل بازویی ستونی در صنعت ساخت و ساز و پروژه‌ های ساختمانی تنها یکی از کاربردهای این نوع از جرثقیل‌ ها محسوب می‌ شود. ویژگی‌ های خاص و منحصر به فرد جرثقیل بازویی ستونی موجب شده است کاربردهای گسترده‌ ای داشته باشند.

این جرثقیل‌ ها به دو صورت دستی و الکترویکی هستند و هر کدام ویژگی‌ های متفاوتی با یک دیگر دارند. در سایت جای خالی با انواع جرثقیل بازویی ستونی، کاربردهای جرثقیل بازوی، ستونی در صنعت ساختمانی، ویژگی‌ ها و مشخصات آن ها و غیره بیش تر آشنا شوید.