کابل جمع کن جرثقیل

بهترین مدل کابل جمع کن جرثقیل – اجزای کابل جمع کن جرثقیل

خرید کابل جمع کن جرثقیل:

جرثقیل یکی از مهمترین و پرکاربردترین انواع ماشین‌آلات در پروژه‌های بزرگ ساختمانی و عمرانی محسوب می‌شود. از جرثقیل برای جابجایی هر جسمی که دارای وزن بالایی داشته باشد، استفاده می شود. انواع  جرثقیل‌های متحرک با برق کار میکند و برق رسانی به جرثقیل‌ها نیز از طریق کابل انجام می‌شود. برای جمع کردن این کابل‌ها، از کابل جمع کن جرثقیل استفاده می‌شود.

برای مثال یکی از روش‌های بسیار متداول در برق‌رسانی جرثقیل‌های دروازه‌ای و جرثقیل‌های نیمه دروازه‌ای استفاده از کابل جمع کن می باشد. به دلیل اینکه جرثقیل‌های دروازه ای و نیمه دروازه ای در فضای آزاد و خارج از محیط‌های مسقف نصب و راه اندازی می‌شود، برق رسانی به روش کابل جمع کن به وسیله یک کابل و یک دستگاه کابل جمع کن جرثقیل که شامل: یک شاسی، یک قرقره بزرگ جهت پیچش سیم دورآن، یک دستگاه الکترو گیربکس جهت چرخش قرقره و یک دستگاه اینورتر جهت تنظیم چرخش قرقره انجام می‌گیرد.

مورد نیاز شما :

کابل جمع کن جرثقیل
کابل جمع کن جرثقیل

کابل جمع کن به دو صورت موجود می باشد:

کابل جمع کن فنری:

کابل جمع کن فنری جهت طول مسیر کوتاه و عمدتاً بر روی کالسکه جرثقیل جهت برق رسانی به تجهیزات جانبی مانند: مگنت و گرپ به کار میرود.

کابل جمع کن موتوردار:

کابل جمع کن موتوردار عمدتا در جرثقیل‌های دروازه ای و در مسیرهای طولانی جهت انتقال نیروی برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کابل جمع کن از نظر کاربرد:

1)کابل جمع کن عمودی

2)کابل جمع کن افقی

اجزای اصلی کابل جمع کن جرثقیل:

1)شاسی

2)قرقره

3)دستگاه الکترو موتور گیربکس کلاچ دار

4)کلکتور برق رسانی

5)اینورتور

شاسی کابل جمع کن در جرثقیل:

شاسی یا کنترلر جرثقیل، عنصر اصلی بالابر جرثقیل محسوب می شود، که در انواع سیم دار یا بی سیم در بازار موجود است.

کنترلر بی سیم جرثقیل:

ارتباط بی‌سیم به انتقال داده‌ها از طریق هوا، محیط فیزیکی یا جو اشاره دارد. در یک اتصال بی سیم، داده ها به شکل یک سیگنال الکترومغناطیسی هستند. موقع انتقال، دستگاه فرستنده اطلاعات اصلی را به سیگنال الکترومغناطیسی تبدیل می‌کند و سپس سیگنال بی‌سیم را از طریق هوا منتشر می کند. هنگامی که سیگنال به مقصد می رسد، گیرنده، سیگنال الکترومغناطیسی را به اطلاعات اصلی تبدیل می کند. به همین ترتیب اطلاعات ارسال و دریافت میشود.

کنترلر سیمی جرثقیل:

شبکه ارتباطی سیمی به قطعاتی مانند: کابل‌ها، انواع دستگاه ترمینال نیاز دارد. کانکتورها در نقاط انتهایی کابل اتصال قرار می گیرد، بنابراین نباید سیگنالی از دست برود. در عصر مدرن امروزی، در شبکه‌های ارتباطی سیمی، از فناوری فیبر نوری استفاده می شود، که سیگنال های واضحی را در دو انتها یعنی آویز و کنترل پنل ارائه می دهد. اما به دلایل هزینه از کابلهای مسی چند هسته استفاده می شود. در مقایسه با سیم مسی، فناوری فیبر نوری بهترین گزینه است زیرا ارتباط از راه دور با کیفیت سیگنال را فراهم می‌کند. به طور کلی، ارتباط سیمی در مقایسه با سایر انواع اتصال، پایدارتر و قابل اعتمادتر است که می‌تواند شرایط نامساعد جوی را تحمل کند.

قرقره کابل جمع کن در جرثقیل:

از قرقره کابل بالابر به منظور نگهدارنده کابل‌های هدایت جریان برق،در انتقال نیرو در امتداد طول و عرض ریل کابل جرثقیل سقفی (کابل برق) استفاده می‌شود. اساس کار آن‌ها گرفتن کابل به صورت سینوسی است و هدایت نیرو در طول بستر خود می باشد. فاصله بین قرقره‌ها و کابل گیر بستگی به نوع کابل و سنگینی آن دارد.

قرقره کابل جمع کن از جنس فولاد سخت و ضد زنگ و خوردگی در دو نوع ساچمه ای و بلبرینگی با تحمل وزن ۸۰ کیلوگرم، استفاده جهت جمع کردن کابل های جرثقیل سقفی در محیط کارگاه یا انبار و جمع کردن کابل‌های برقی مخصوص در درب های کشویی برقی است. یکی از مرغوب ترین قرقره کابل جمع کن جرثقیل کابل جمع کن کشویی چهار چرخ سری سه در سه می‌باشد. جنس قرقره کابل جمع کن جرثقیل در دو نوع پلاستیکی و فلزی می‌باشد.

دستگاه الکترو موتور گیربکس کلاچ دار در کابل جمع کن جرثقیل: الکتروگیربکس به ماشین‌های صنعتی گفته می‌شود که از طریق قدرت جنبشی و حرکتی، نقش بسیار مهمی در صنعت ایفا می‌کند. الکتروموتورهای گیربکس دار توانایی کم کردن دور موتور و تبدیل آن به قدرت یک سیستم انتقال را دارد. به همین جهت این ماشین صنعتی با کم کردن دور موتور، گشتاور آن را افزایش می‌دهد و این افزایش به معنی تبدیل انرژی مکانیکی به قدرت سیستم انتقال است. برای فیکس کردن و جابجایی انواع مواد در وزن‌ها و ابعاد مختلف و همچنین امکان حرکت‌های افقی، عمودی و کمانی از یک موتور گیربکس قدرتمند استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کابل جمع کن جرثقیل
کابل جمع کن جرثقیل

اجزای اصلی الکتروگیربکس عبارت اند از:

1)چرخ دنده‌ها

2)پوسته الکتروگیربکس

3)شکاف یا فرم سوراخ ورودی و خروجی

4)کاسه نمد

5)درپوش کنترل روغن

الکترو گیربکس‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

الکتروگیربکس کاهنده:

گیربکس کاهنده تجهیزاتی هستند،که بین قطعات محرک و متحرک قرار می‌گیرد و مقدار دور مورد نیاز را تأمین می‌کند. این نوع الکتروگیربکس‌ها در اشکال مختلفی ساخته میشوند، در گیربکس کاهنده باید دقت کرد که سرعت در این نوع گیربکس‌ها کاهش می‌یابد که باعث افزایش سرعت گشتاور میشوند.

الکترو گیربکس افزاینده:

در صنایعی که نیاز به دور بالا هست مانند:صنایع پالایشگاهی و مانند آن از این نوع گیربکس های صنعتی استفاده می شود،که برخلاف الکترو گیربکس های کاهنده میزان سرعت را افزایش می دهد و به همان نسبت میزان گشتاور را کاهش می دهد.

کلکتور یا جاروبک برق رسانی در کابل جمع کن جرثقیل:

جاروبک وسیله ای  است که برق را از خط برق رسان جرثقیل برقی به تابلوی برق اصلی وصل می کند.مهمترین کاربرد جاروبک رساندن برق به جرثقیل در حال حرکت است و معمولاً کلکتورهای جرثقیل های سقفی دارای چند جاروبک هستند،عمدتاً از این وسیله برای جرثقیل سقفی استفاده می‌شود.ولی می‌توان از آن‌ها برای برق رسانی به خط تولید نیز استفاده کرد.

اینورتر کابل جمع کن در جرثقیل:

اینورتر صنعتی وظیفه کنترل دور الکتروموتور را دارد. وظیفه اینورتر دقیقا مقابل وظیفه یکسو کننده است یعنی جریان DC را به AC تبدیل میکند. یکسو کننده ها از اتصال چندین دیود تشکیل شده اند، که الکتریسیته را به یک جهت هدایت می کنند و اجازه نمی‌دهند به جهت مخالف برگردد.