سیم بکسل جرثقیل سقفی

معرفی سیم بکسل جرثقیل سقفی

در ابتدا برای درک بهتر کیفیت سیم بکسل جرثقیل سقفی، باید با مفهوم کلی سیم بکسل آشنا شویم. به طناب های فولادی که از تابیده شدن تعدادی رشته سیم مخصوص ساخته می شود سیم بکسل می گویند. این سیم ها از مقاومت بالایی برخوردارند و از آن در کار های متفاوتی استفاده می شود. ما در این مقاله سعی داریم که شمارا با سیم بکسل های مناسب برای جرثقیل سقفی آشنا کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

سیم بکسل جرثقیل سقفی چیست؟

به سیم های تنیده شده از چند رشته سیم مخصوص سیم بکسل می گویند و از سیم بکسلی که برای استفاده در جرثقیل سقفی  استفاده می شود، سیم بکسل جرثقیل سقفی گفته می شود. از آنجا که از جرثقیل سقفی برای جابه جایی اجسام با وزن های بسیار استفاده می شود، پس کیفیت و مقاومت سیم بکسل جرثقیل سقفی، از اهمیت بالایی برخوردار است. سیم بکسل جرثقیل سقفی از انواع مختلف تشکیل شده که به دلیل وجود معیار های متفاوت می توان آن هارا مجزا دسته بندی کرد. برای مثال: بافت، تاب، مغزی، رشته و کلاف.

سم بکسل از نظر تاب: این سیم ها به دلیل شکل تنیده شده در یک دیگر سیم بکسل تاب یا خواب نام گذاری شده است. تاب این سیم ها در جهات مختلف می باشد.(تاب معمولی: چپ گرد، راست گرد. تاب لنگ: چپ گرد، راست گرد.)

سیم بکسل از نظر بافت: به طور کلی سیم بکسل از نظر بافت به دو بخش بافت معمولی و بافت لنگ، دسته بندی می شود.

سیم بکسل از نظر مغزی: مغزی سیم بکسل ها نیز الیافی و فولادی هستند که هر یک از ویژگی هایی مجزای خود بر خوردارند. برای مثال می توان گفت، که سیم بکسل فولادی خود از نوعی سیم فولادی است و الیافی نیز از الیاف های مصنوعی و طبیعی تشکیل می شود.

سیم بکسل جرثقیل سقفی

ویژگی های سیم بکسل جرثقیل

بهترین مغزی برای سیم بکسل جرثقیل سقفی از جنس فولاد زنگ نزن می باشد. مفتول های پوشیده شده آن، به دلیل وجود رشته یا استرند های موجود در هسته فولادی آن است. سیم بکسل جرثقیل سقفی را می توان در انواع 6، 8، 19 و35 رشته دسته بندی کرد که تقسیم بندی آن از نظر شرایط محیطی و نوع جرثقیل می باشد. به سبب افزایش تعداد رشته های این سیم ها، انعطاف پذیری آن بیشتر می شود. از ویژگی های چشم گیر آن ها، می توان به مقاومت سایی بالا و طول عمر بیشتر اشاره کرد و برای شناخت بهتر این طناب های فولادی نیز  باید دانست که با نام پوست ماری نیز معروف اند. به دلیل استفاده جرثقیل برای کار هایی در شرایط سخت و جابه جایی اشیاء سنگین برای سیم بکسل جرثقیل سقفی از سیم های نتاب استفاده می کنند. دلیل استفاده از این نوع طناب نیز، مقاومت در برابر پیچش در زمانی که سیم بکسل تحت فشار قرار گرفته باشد. کاربرد این سیم بکسل ها برای جرثقیل هایی است که با جابه جایی بار، باعث لنگر انداختن یا عدم تعادل در آن می شود، است.

چه نکاتی در زمان خرید سیم بکسل باید رعایت کنیم؟

از سیم بکسل جرثقیل سقفی برای جابه جایی اشیاء سنگین استفاده می شود، به همین دلیل بهتر است به موارد زیر دقت نمود.

 • نوع بار
 • ارتفاع
 • مسافت
 • میزان تحرک
 • مقاومت عالی در برابر پیچ خوردگی
 • حداقل گسیختگی و شکست
 • اندازه طناب بکسل
 • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • پیچ گشتاور و چرخش
 • مقاومت در برابر سایش و پارگیشش

زمان تعویض سیم بکسل جرثقیل

به طور کلی باید دانست، هر وسیله ای از طول عمر مشخصی برخوردار است. سیم بکسل جرثقیل سقفی نیز، زمانی نیاز به تعویض دارد که در اثر فرسایش یا ساییدگی مقاومت خود را از دست می دهد. ( شکسته شدن 10 درصد از سیم ها، سایدگی 40 درصد از لایه بیرونی قطر اصلی، مشاهده خوردگی در سطح اصلی، کاهش بیش از 7 درصدی قطر طناب، در معرض دید قرار گرفتن هسته مرکزی)

برای خرید جرثقیل سقفی تک پل کلفیست با کارشناسان ما تماس بگیرید

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد، سیم بکسل جرثقیل سقفی از 3 نوع ( جنس، بافت و تاب می باشد).  هر یک از آن ها برای کار خاص خود که برای آن طراحی شده اند استفاده می شود. در زمان تهیه این سیم های فولادی، باید  نکاتی که کمی قبل گفته بودیم را جهت آسودگی خیال در زمان خرید رعایت کرد. همچنین داشتن اطلاعات راجب ویژگی های آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

سیم بکسل جرثقیل سقفی

سوالات متداول

 • جرثقیل سقفی چیست؟

به دستگاهی که جهت جابه جایی اشیاء سنگین استفاده می شود جرثقیل و به جرثقیل هایی که قابلیت جابه جایی آسان ندارند و در سوله ها و کارخانه جات نصب می شوند جرثقیل سقفی می گویند.

 • بهترین نوع سیم بکسل جرثقیل سقفی کدام است؟

برای پاسخ گویی به این سوال باید گفت که هر یک از این سیم بکسل ها در برای استفاده کار خاصی می باشد و نمی توان آن هارا در دسته بهترین و بدترین سیم بکسل جرثقیل سقفی دسته بندی کرد.

 • سیم بکسل جرثقیل سقفی چند نوع است؟

به طور کلی آن ها به سه نوع از نظر بافت، تاب و مغزی دسته بندی می شوند. آن ها از نظر معیار های متفاوتی مورد بررسی قرار می گیرند.

 • ویژگی های سیم بکسل جرثقیل چه چیزایی می باشد؟

از ویژگی سیم بکسل ها می توان به ( نوع بار، ارتفاع، مسافت، میزان تحرک، مقاومت عالی در برابر پیچ خوردگی، حداقل گسیختگی و شکست و… ) اشاره کرد.

 • چه زمانی باید سیم بکسل را تعویض کرد؟

برای مثال زمانی که سیم ها شکسته شوند، ساییدگی یا خوردگی پیدا کنند باید آن هارا تعویض کرد.