چرخ دنده جرثقیل

چرخ دنده جرثقیل یا موتور گیربکس

چرخ دنده جرثقیل چیست؟ این جعبه چرخ چه وظیفه و کارکردی دارد؟ عمل جا به جایی اجسام و بارها در انواع جرثقیل‌ ها همواره بر روی چرخ انجام می‌ شود، گاهی اوقات جهت سهولت در نصب کردن از جعبه چرخ یت ویل بلاک استفاده می‌ کنند. احتمال دارد چرخ به طور مستقیم بر روی الکتروموتور نصب شود یا می‌ تواند به قسمت پل متحرک جرثقیل متصل باشد که جا به جایی اجسام را آسان‌ تر می‌کند. به دلیل اهمیت بالایی که چرخ جرثقیل دارد، در این مقاله به بررسی و توضیح آن می‌پردازیم.

آشنایی با چرخ دنده جرثقیل

گفتیم که در کلیه جرثقیل‌ ها جهت جا به جا کردن بارها و اجسام از چرخ دنده استفاده می‌کنند که به آن ویل بلاک هم می‌گویند.

چرخ‌ ها به دو صورت متحرک و غیر متحرک هستند که تفاوت آن ها در داشتن یا نداشتن نیروی موتور می‌باشد. این چرخ‌ ها در مجموع با حرکت‌ های خودشان وزن سازه را تحمل می‌کنند، به همین دلیل است که انتخاب کردن نادرست چرخ و جعبه چرخ علاوه بر آن که اصطکاک را افزایش می‌دهد، خوردگی چرخ‌ ها و ریل‌ ها را نیز رقم می‌زند. بنابراین انتخاب کردن یک جعبه چرخ و چرخ مناسب علاوه بر آن که کارایی جرثقیل را بالا می‌برد، هزینه‌ های نگه داری کم تری دارد و تا طولانی مدت نیاز به تعمیر و تعویض نخواهد داشت.

گاهی برای سهولت در جا به جایی بارها چرخ دنده یا ویل بلاک را بر روی جرثقیل نصب می‌کنند. این قسمت می‌ تواند به طور مستقیم بر روی الکتروموتور سوار شود یا می‌ تواند به قسمت پل متحرک جرثقیل اتصال پیدا کند. به این ترتیب عمل جا به جایی را آسان‌ تر خواهد کرد. از چرخ دنده جهت حرکت دادن کالسکه جرثقیل بر روی پل و حرکت دادن پل بر روی راهبر طولی استفاده می‌کنند. چرخ دنده باید نسبت به قسمت دهانه جرثقیل، شرایط باربری و هم چنین تناژ جرثقیل مشخص شود.

امکانات جعبه چرخ جرثقیل

 

چرخ دنده جرثقیل

 

نقشه طراحی کردن بلوک جرثقیل به نیازهای متفاوت حمل و نقل و هم چنین طول واگن انتهایی آن بستگی دارد. طول بلوک چرخ باید به صورت جمع و جور و یکپارچه و همگام با چرخ جرثقیل باشد. با استفاده از تنظیمات مختلف، جعبه چرخ باید انعطاف پذیری لازم جهت حمل و جا به جایی اجسام را داشته باشد.

چرخ جرثقیل جهت برآورده کردن نیازهای کاربران باید چندین درایو مختلف و قابل اعتماد داشته باشد.

رایج‌ ترین و متداول‌ ترین درایو انتهایی برای بسیاری از موتورهای وارداتی شافت تو خالی و کالسکه‌ های انتهایی به سبک اروپایی است.

 • چرخ دنده باید بتواند با کارایی خوب بالاترین میزان رضایت مندی را در مشتریان ایجاد کند.
 • این چرخ دنده باید بتواند برای یاتاقان غلتکی به صورت مادام العمر مناسب و ایده‌ آل باشد.
 • نگه داری چرخ دنده آسان باشد.
 • استانداردهای لازم برای جعبه چرخ جرثقیل وجود داشته باشد.

از آن جایی که بیش تر فشار جهت جا به جایی و حمل بارها بر روی قسمت جعبه چرخ و چرخ دنده جرثقیل می‌ باشد، بنابراین ریل و چرخ جرثقیل حتماً باید مطابق با استانداردهای لازم باشد و با انتخاب کردن صحیح مواد اولیه، طراحی خاص و منحصر به فرد و هم چنین الگوی مناسب جهت تحمل کردن میزان سختی و حرارت از مشکلاتی مانند خوردگی و فرسایش چرخ‌ها پیشگیری شود.

چرخ جرثقیل با ریل آن اصطکاک بسیار زیادی دارد، بنابراین آسیب پذیری آن نیز در مقایسه با دیگر قطعات بالا است، به همین دلیل مدتی پس از استفاده دچار شکستگی، فرسایش یا خستگی خواهد شد که باید سریعا آن را تعویض یا تعمیر کرد که در بیش تر مواقع این قسمت نیاز به تعویض کردن پیدا می‌کند.

نوع چرخ در جرثقیل‌ های سقفی معمولا دارای قطر ۱۵۰ تا ۹۰۰ میلی متر است. چرخ‌ ها کاملاً مطابق با استانداردهای جهانی طراحی و تولید می‌شوند و طبقه‌ بندی آن ها بر حسب شکل ظاهری شان می‌باشد. بر همین اساس به چرخ‌ های تک لبه، دو لبه و غیره طبقه‌ بندی می‌شود که قیمت جعبه چرخ نیز دقیقاً با اندازه و شکل آن ها تعیین خواهد شد.

مزایای خرید جعبه چرخ با کیفیت

 

چرخ دنده جرثقیل

 

گفتیم که عمده وزن باری که با جرثقیل حمل می‌شود بر روی قسمت جعبه چرخ جرثقیل می‌ باشد، بنابراین بسیار مهم است که جعبه چرخ دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی باشد و بتواند وزن اجسام مورد نظر ما را تحمل کند. از طرفی نصب کردن و طراحی این جعبه‌ ها باید آسان باشد که اپراتور به راحتی بتواند با آن کار کند، هم چنین هزینه‌ های حمل و نقل آن نیز ارزان و مقرون به صرفه باشد.

در واقع قسمت‌ هایی مانند گیربکس، موتور جرثقیل، چرخ‌ های متحرک، جعبه دنده و چرخ از قسمت‌ های اصلی جرثقیل محسوب می‌شوند که کیفیت آن ها با کارایی جرثقیل در ارتباط مستقیم می‌باشد، اما در کنار تمامی این موارد واگن انتهایی اهمیت بسیار زیادی دارد که باید دارای ساختار فولادی باشد تا جعبه چرخ جرثقیل و چرخ دنده به آن متصل شود، بدون آن که مشکلی به وجود بیاید.

بلاک‌ های جعبه چرخ را می‌توان با استفاده کردن از محاسبات کارشناسان فنی و مهندسان این حوزه به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخت. قیمت جعبه چرخ و چرخ نیز دقیقاً بر اساس نحوه طراحی و ساخت آن تعیین می‌شود.

در حال حاضر نیز انواع مختلفی از چرخ و جعبه چرخ‌ ها وجود دارند که انتخاب ابعاد مختلف آن ها بستگی به نوع جرثقیل و مقدار و حجم باری دارد که با آن جا به جا می‌ کنیم.

 

چرخ دنده جرثقیل موتور گیربکس
چرخ دنده جرثقیل موتور گیربکس – جرثقیل ایمن افزار کران

 

سوالات متداول:

 • چرخ دنده یا موتور گیربکس استفاده شده در افزار کران، از چه جنسی است؟ موتور گیربکس های جرثقیل یا همان چرخ دنده ی استفاده شده در ساخت جرثقیل توسط افزار کران، از فولا آلیاژ CK45 تشکیل شده است.
 • شفت چرخ دنده جرثقیل یا موتور گیربکس جرثقیل های افزار کران چیست؟ شفت چرخ های ما از نوع MO40 هستند.
 • انواع موتور گیربکس یا چرخ دنده های فروشگاه افزار کران چیست؟ ما در فروشگاه جرثقیل ایمن افزار کران چرخ دنده جرثقیل از نوع:چرخ دنده sew (گیربکس sew)، رکسون ( چرخ دنده rexon )، گیربکس ایلماز ( گیربکس Yilmaz ) استفاده میکنیم.

 

انواع گیربکس جرثقیل مارک ایلماز:

 • گیربکس جرثقیل ایلماز 4KW سری DR
 • گیربکس جرثقیل ایلماز 2.2KW سری DR
 • گیربکس جرثقیل ایلماز 1.5 سری DR
 • گیربکس جرثقیل ایلماز 0.37
 • گیربکس جرثقیل ایلماز 1.1
 • گیربکس جرثقیل ایلماز 0.75 وات
 • گیربکس جرثقیل ایلماز 0.55 وات

 

خرید چرخ دنده جرثقیل قیمت عمده موتور گیربکس

 

نتیجه‌ گیری

در این مقاله جعبه چرخ جرثقیل، مشخصات، ویژگی‌ ها و عملکرد آن را بررسی کردیم. جعبه چرخ و چرخ جرثقیل را در واقع می‌توان به عنوان یک بخش اصلی و مهم در جرثقیل‌ ها دانست که عمده وزن بارها در هنگام جا به جایی بر روی آن ها می‌باشد. به همین دلیل است در هنگام انتخاب آن ها باید دقت لازم را داشته باشید که این لوازم طبق استانداردهای جهانی طراحی و تولید شده باشند. در سایت افزار کران بیش تر با چرخ و جعبه چرخ جرثقیل، نحوه عملکرد آن، ویژگی‌ ها، مشخصات و انواع آن آشنایی پیدا کنید.