بررسی مقایسه جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی

مقایسه جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی قایسه و تفاوت‌ های جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی در چیست؟ آیا می‌ دانید هر کدام از این جرثقیل‌ ها چه ویژگی‌ ها و مشخصاتی دارند؟ آیا با نحوه عملکرد و کاربرد هر کدام آشنایی دارید؟ برخلاف انواع جرثقیل‌ های هیدرولیکی که به وسیله سیستم تعویض دنده کار می‌ کنند، انواع جرثقیل‌ های الکتریکی از ماشین‌ های جریان مستقیم بهره برده می‌ شود و این جرثقیل‌ ها به حمل بارهای بزرگ تر محدود هستند و قابلیت چرخش دارند. در این مقاله ویژگی ها و تفاوت‌ های جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی را بررسی می‌ کنیم.

مقایسه و تفاوت‌ های جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی در چیست؟

برای این که بتوانیم دو نوع جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی را با یک دیگر مقایسه کنیم و پی به تفاوت‌ های آن ها ببریم، هر کدام از این دو نوع جرثقیل را به صورت جداگانه بررسی می‌ کنیم.

در این رابطه بخوانید

مقایسه جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی
مقایسه جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی

جرثقیل برقی

جرثقیل‌ های برقی به صورت دو نوع رایج عمودی و چرخشی هستند. هر دو نوع این جرثقیل‌ ها در صنایع مختلف استفاده می‌ شوند و می‌ توانند بارهای با وزن مختلف را جا به جا کنند. جرثقیل‌ های برقی در ابعاد و اندازه‌ های مختلفی هستند و برای این که بتوانند کار کنند، حتماً باید از نیروی الکتریسیته جهت حرکت چرخشی آن ها استفاده شود. در واقع جرثقیل‌ های برقی از مهم‌ ترین و بزرگ ترین اختراعات در حوزه فناوری محسوب می‌ شوند.

حرکت جرثقیل برقی به یک شفت موتور الکتریکی، کشش آزادانه بین دو سیستم و چندین میله دراز بستگی دارد. مثلاً وقتی که مایعات مختلفی مانند کافئین مایع با استفاده از آن حمل می‌ شود، می‌ توان چاه کوچکی را بر روی جرثقیل نصب کرد که ریل‌ ها را در برمی‌ گیرد. این چاه می‌ تواند از تماس پیدا کردن خارجی با سیالات در هنگام حمل و نقل پیشگیری کند.

جرثقیل‌ های برقی وقتی بارگذاری می‌ شوند که با استفاده کردن از دینام و جریان مستقیم الکتریسیته به طور کاملا مستقیم و به وسیله کابل‌ های سه فاز و یا سیم‌ های تک فاز به موتور کوپل شده باشند.

جرثقیل هیدرولیکی

انواع جرثقیل‌ های هیدرولیکی مکانیزم‌ های پیچیده‌ ای هستند که جهت حمل و بارگیری بارهای مختلف در وزن ها و اندازه‌ های مختلف استفاده می‌ شود. این دسته از جرثقیل‌ ها برای مشاغل و صنایع مختلفی کاربرد دارد و می‌ توان آن ها را بر روی کامیون و یا به صورت ثابت استفاده کرد. عموماً نیز کاربرد آن ها در صنایع ساخت و ساز و صنعت می‌ باشد.

جرثقیل هیدرولیکی دارای یک پمپ هیدرولیکی یا موتور است که طبق روغن‌ ها فشار وارد کرده و با استفاده از آن به مدار هیدرولیک فشار وارد می‌ کنند. به این ترتیب از طریق پیستون‌ ها و بطری‌ ها قدرت باربری لازم جهت بارگیری و انتقال دادن مواد و اجسام بسیار سنگین ایجاد می‌ کند.

مزایای جرثقیل برقی

سرعت عمل بالا

این جرثقیل ها در مقایسه با جرثقیل‌ های هیدرولیکی جهت بالا بردن اجسام سرعت بالایی دارند و می‌ توانند بسیاری از بارهای سنگین را به آسانی جا به جا کنند، در حالی که وزن کم و جمع و جوری دارند.

ایمنی بالا

از دیگر مزایای این نوع جرثقیل‌ ها این است که استفاده کردن از آن ها از انواع دیگر جرثقیل‌ ها ایمن‌ تر است و چون از سیستم الکتریکی استفاده می‌ کنند، کم تر مستعد خرابی می‌ باشند. سیستم ترمز خودکاری در این جرثقیل‌ ها به کار رفته است که در صورت بروز هر گونه اتفاق و تصادفی می‌ تواند به کاربر جهت کنترل کردن آن کمک کند.

رایج‌ ترین موارد استفاده از جرثقیل هیدرولیکی

رایج‌ ترین مواردی که انواع جرثقیل هیدرولیکی استفاده می‌ کنند، به شرح زیر هستند:

  • تخلیه و بارگیری کردن انواع مختلف وسیله نقلیه و ماشین آلات
  • استفاده در مشاغلی مانند ساختمان‌ ها و مونتاژ سازه‌ های بتنی
  • جا به جا کردن اجسام سنگین مانند انواع ماشین آلات صنعتی
  • حمل کردن بارها تا ارتفاعات بلند مانند ماشین‌ های سردخانه‌ ای و تهویه‌ مطبوع
  • حمل کردن مخازن بالابر بتنی جهت تحقق سازه‌ ها
  • بلند کردن افراد جهت کار در ارتفاعات مطابق با استانداردهای EN280
  • بلند کردن دستگاه‌ های مختلف با استفاده کردن از سبد اپراتور
  • مزایای استفاده کردن از جرثقیل هیدرولیکی

قدرت خاص

یک ویژگی که برای جرثقیل‌ های هیدرولیکی می‌ توان به آن اشاره کرد، این است که این نوع جرثقیل‌ ها می توانند وزن دو برابر خودشان را تا شعاع‌ های بسیار کوچکی حمل کنند‌ به همین دلیل است که در بسیاری از انبارها و فضاهایی که دارای محدودیت ارتفاع هستند، گزینه ایده آلی محسوب می‌ شوند.

 

وزن پایین

وزن کم جرثقیل‌ های هیدرولیکی از مزایای خوب آن ها است که معمولاً در کنار کامیون وزن شان به بیش تر از ۲۰ تن نمی‌ رسد. این ویژگی موجب می‌ شود که به راحتی بر روی تخته وافل قرار بگیرد و در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، فرودگاه‌ ها، پروژه‌ های مهندسی و ساختمان‌ های بزرگ استفاده شود.

امنیت بسیار

جرثقیل های هیدرولیکی ایمن هستند و دارای دریچه‌ های ایمنی می‌ باشند، به این ترتیب از سقوط کردن جرثقیل در صورت هر گونه نقصی پیشگیری می‌ کنند.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به بررسی مقایسه جرثقیل هیدرولیکی و جرثقیل الکتریکی پرداختیم. برخی از ویژگی‌ ها، مشخصات و مزایای هر کدام را نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم.

دو جرثقیل هیدرولیکی و برقی معمولاً متفاوت از یک دیگر هستند، ویژگی‌ های متفاوتی دارند و برای کارهای مختلفی نیز طراحی و تولید شده‌ اند، یعنی نوع کار و موقعیت کاری ما تعیین می‌ کند که کدام یک از این دو جرثقیل را مورد استفاده قرار دهیم.