ریل جرثقیل سقفی

آشنایی با ریل جرثقیل سقفی

ریل جرثقیل سقفی چیست؟ از ریل جرثقیل سقفی چه استفاده‌ هایی می‌ شود؟ این نوع از جرثقیل سقفی چه ویژگی‌ ها و کاربردهایی دارد؟ ریل جرثقیل سقفی مسیر حرکت کردن جرثقیل را مشخص می‌ کند و موجب می‌ شود که حرکت جرثقیل بر روی امتداد خط با اطمینان تعیین شود. این ریل می‌ تواند ایمنی حرکت جرثقیل را تضمین کند و اجرا و نصب درست آن ارتباط مستقیمی با نحوه حرکت جرثقیل، ایمنی کاربر و غیره دارد. در این مقاله ریل جرثقیل سقفی را بررسی می‌ کنیم.

آشنایی با ریل جرثقیل سقفی

همان طور که گفتیم ریل جرثقیل سقفی سازه‌ ای می‌ باشد که مسیر حرکت کردن چرخ‌ های جرثقیل را مشخص می‌ کند. به این ترتیب باعث می‌ شود که جرثقیل بتواند در امتداد خطوط مشخص شده با اطمینان بالایی حرکت کند، بنابراین ایمنی جهت حرکت کردن جرثقیل تضمین می‌ شود. این ریل‌ ها باید بتوانند به صورت ایمن و روان حرکت کنند تا کارایی خوب و کافی را جهت حرکت جرثقیل داشته باشند. انواع ریل‌ های جرثقیل نیز به صورت دو پهلو، چهار پهلو و راه آهنی می‌ باشد.

در واقع این ریل‌ ها به مسیری اشاره می‌ کنند که جهت حرکت دادن جرثقیل استفاده می‌ شود. پل‌ های جرثقیل در امتداد همین مسیرها قرار می‌ گیرند و جرثقیل بر روی ریل‌ ها در دو طرف آن حرکت می‌ کند و به صورت طولی قرار می‌ گیرد. بنابراین محدوده مستطیل شکلی در این حالت به وجود می‌ آید که به وسیله چرخ دستی به پایان خواهد رسید. این چرخ دستی به طور جانبی در امتداد مسیرهای مشخص شده بر روی ریل حرکت کرده و یک محدوده مستطیلی شکل را ایجاد می‌ کند.

مورد نیاز شما :

ریل جرثقیل سقفی
ریل جرثقیل سقفی

به طور کلی جهت ساختن ریل معمولا به حداقل فشار در چرخ‌ های جرثقیل و حداکثر فشار چرخ توجه می‌ شود. این مورد جهت محاسبه کردن اندازه ریل، هم چنین اندازه چرخ‌ ها اهمیت دارد. ریل‌ های جرثقیل‌ های سقفی در اندازه و ابعادهای مختلفی تولید می‌ شوند که البته رعایت استاندارد در ساخت آن ها بسیار مهم است. به همین دلیل است که ریل‌ ها در ابعاد و اندازه‌ های مختلف وجود دارند و آن ها را متناسب با محل نصب انتخاب می‌ کنند. چون حرکت کردن چرخ جرثقیل بر روی این ریل‌ ها انجام می‌ شود، بنابراین استحکام و دوام آن ها مهم است.

انتخاب ریل جرثقیل برقی

جهت انتخاب کردن بهترین ریل جرثقیل در میان انواع ریل‌ ها باید به نکاتی زیر توجه کنید. این نکات مهم عبارتند از:

  1. نصب کردن قاب پل که از مهم‌ ترین موارد می‌ باشد و باید با آن دقت کنید.
  2. مواد پایه در ریل را بررسی کرده و از کیفیت و مرغوبیت آن مطمئن شوید.
  3. عرض نصب کردن ریل از نکات بسیار مهم و قابل توجه است.
  4. بار جرثقیل که قرار است بر روی ریل هم شود، باید تعیین و مشخص شود.
  5. عملکرد روان و ایمن سیستم‌ های ریلی نسبت به کل سیستم‌ ها آزمایش و سنجیده شود.

انواع ریل جرثقیل سقفی

انواع ریل‌ هایی که جهت حرکت جرثقیل سقفی استفاده می‌ شوند، عبارت هستند از:

  1. ریل‌ های تیپ a

  2. ریل‌ های تیپ جی ال اس با استاندارد ژاپن

  3. ریل‌ های تیپ اس با استانداردهای اروپایی

  4. ریل‌ های تیپ آر با استانداردهای روسی

البته نوع دیگری از ریل‌ ها با نام سی ریل نیز وجود دارد که می‌ تواند مسیر حرکت کردن جرثقیل باشد که به وسیله ریل گذاشته می‌ شود. حال ممکن است بپرسید که کاربرد این نوع از ریل چیست؟ در واقع این گونه ریل این اطمینان را به کاربر می‌ دهد که جرثقیل می‌ تواند در طول مسیر حرکت خودش به طور ایمنی حرکت کند و فشار چرخ‌ ها را به قسمت فونداسیون انتقال دهد. در دسته‌ بندی دیگری ریل جرثقیل را به دو نوع ریل سبک p و ریل سنگین QU تقسیم می‌ کنند. جنس این نوع از ریل‌ ها نیز به صورت فولادی می‌ باشد.

بیشتر بخوانید:

سخن پایانی

در این مقاله ریل جرثقیل سقفی، نحوه استفاده و راه‌ اندازی آن، موارد استفاده از آن و انواع ریل جرثقیل سقفی را بررسی کردیم. گفتیم که جهت حرکت کردن جرثقیل به این گونه ریل‌ ها نیاز است که بتوانند امنیت و ایمنی حرکت جرثقیل را تضمین کند. در سایت https://afzarcrane.com/ با ریل جرثقیل سقفی، نحوه استفاده از آن، انواع مختلف ریل جرثقیل سقفی و غیره آشنا شوید.