چرخ بالابر

از بالابرها برای بلند کردن یا کاهش بار با استفاده از درام یا چرخ بالابر استفاده می شود. در بعضی مواقع می توان به جای طناب زنجیر نصب کرد. این طناب می تواند به صورت دستی کار کند. همچنین می توان آن را به صورت الکتریکی نیز هدایت کرد. بار در حالت ایده آل با استفاده از قلاب بالابر به بالابر متصل می شود. هنگامی که نوبت به استفاده از بالابر می رسد ، دو ویژگی بسیار مهم وجود دارد که باید همیشه آنها را بخاطر بسپارید و اینها واسطه بالابر و نوع قدرت هستند.
طناب سیم ،طناب برقی

طناب سیم مفتول برقی می تواند از نوع مونوریل با ظرفیت حداکثر 15 تن یا از نوع Double Rail Trolley باشد که دارای ظرفیت تا 100 تن است. به طور کلی خواص بالابرهای طناب سیم الکتریکی همانند موارد زیر است اما ممکن است بسته به ظرفیت یا نوع بالابر متفاوت باشد:

بالابر معمولاً از نوع تعلیق ثابت است.
آنها از نظر طراحی کم حجم هستند و سطح ایمنی آنها معمولاً بسیار بالا است.
بالابر ممکن است از نوع واگن برقی دستی باشد.
بالابر همچنین می تواند از نوع موتور محرک باشد.
به طور کلی سرعت عمل آنها بسیار گسترده است.
تعمیر و نگهداری معمولاً آسان است زیرا دسترسی به آن آسان است و زمان تعمیر کم است.
چرخ دستی را می توان برای عرض مختلف فلنج تنظیم کرد.
بلند کردن سیم طناب مناسب را انتخاب کنید

در انتخاب بالابر فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شود. هر بالابر مفتولی از نوع برقی یا دستی می تواند مشخصات مختلفی داشته باشد. در اینجا لیستی از مشخصاتی است که بیشترین اهمیت را دارند.

سرعت بالابر نیز یکی از عواملی است که باید در نظر گرفته شود. به طور کلی می تواند یک سرعت منفرد ، دو سرعته یا حتی در مواقعی حتی سرعت متغیر باشد.
ظرفیت بالابر باید در هر باری که قرار است بلند شود انتخاب شود و مراقب باشید که هرگز از آن عبور نکنید.
علاوه بر ظرفیت در تن ، اطمینان حاصل کنید که می خواهید چه چیزی را بلند کنید. به عنوان مثال در صورت برداشته شدن مواد سمی انواع بالابر وجود دارد. این نوع بالابرها را طناب های مفتول ضد زنگ می نامند که در جلوگیری از آتش سوزی یا انفجار هنگام بلند کردن مواد بسیار فرار کمک می کند.
یک نمودار ظرفیت طناب سیم نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا انتخاب طناب سیم آسان شود.
در بعضی مواقع حتی از مراکز ریلی برای بالابر استفاده می شود. پرداخت تنظیماتی که برای یک مرکز ریلی دوگانه انجام می شود ، هزینه دارد.

ترجمه

منبع

https://hoistsandcrane.com/blog/wire-rope-hoists-the-specifications-unique-features-and-types/