نحوه نگهداری طناب سیمی جرثقیل

Wire Rope Hoist در واقع یک طناب انعطاف پذیر است که از چندین سیم فولادی (یا فیبر) تشکیل شده است. اینها با هم گروه شده و در اطراف مرکز پیچ خورده و رشته هایی ایجاد می شود. تعداد کمی از این رشته ها در اطراف هسته به هم تابیده شده و به تشکیل یک طناب کمک می کند. در واقع هر بالابر طناب سیم دارای مشخصات یکسانی نیست. مشخصات نمونه مانند 6 37 37 یا 6 19. 19 است. این مورد مانند تعداد رشته ها x تعداد سیم در هر رشته توصیف می شود.

اهمیت بازرسی از طناب سیمی:

طناب یک وسیله مصرفی است و پس از استفاده در مدت زمان طولانی دچار فرسودگی می شود. از این رو هرچه از بالابرهای طناب سیمی بیشتر استفاده شود تغییر بیشتر و کارآیی آن کمتر می شود. با این وجود می تواند مدت زمان قابل توجهی قبل از نیاز به تعویض آن استفاده شود.

در اینجا چند مسئله مهم مربوط به استفاده از طناب سیمی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

یک طناب سیم جدید دارای سیم و رشته های جداگانه ای است که در موقعیت قرار می گیرند. این بدان معنی است که مقاومت طناب زیاد است.
در طی یک دوره زمانی که از طناب سیمی استفاده می شود ، معمولاً شکسته شدن رشته ها یا آسیب دیدگی آنها در اثر سایش است. این باعث کاهش مقاومت طناب می شود.
آزمایش منظم طناب سیمی می تواند به تشخیص خرابی سیم کمک کند.
نظارت بر خرابی سیم بسیار مهم است زیرا تنها کاری که طول می کشد یک حلقه در هفته است و کل بار می تواند خراب شود.
بازرسی از بالابرهای سیم طناب بصری

طناب های سیم طناب بخش مهمی از عملکرد جرثقیل هستند. دست نخورده نگه داشتن سیم ها یک کار حیاتی است زیرا در هنگام کار با دستگاه هرگونه آسیب می تواند خطرناک باشد.

اول از همه ، گرد و غبار را از سیم پاک کنید تا تمام برش های سیم به وضوح قابل مشاهده باشد.
روی هر قسمت از سیم متمرکز شوید و بررسی کنید که آیا بریدگی های مناسبی روی آن وجود دارد.
برای بازرسی سیم از روش پارچه استفاده کنید. این روش کاملاً ساده است ، اما باید با بازرسی بصری نیز دنبال شود. یک پارچه نرم بردارید و آن را به همان روش که ما آن را تمیز می کنیم بر روی محل قرار دهید. خواهید دید که پارچه در سیم های شکسته گیر می کند و به این ترتیب در بالابر سیم طناب خود آسیب می بینید.
قطر طناب را اندازه بگیرید تا آسیب داخلی دقیق پیدا کنید. اندازه گیری سیم و سیم استفاده نشده و سیم مورد بازرسی را انجام دهید. هر دو را با هم مقایسه کنید ، و اگر تفاوتی وجود دارد ، آسیب خارجی یا داخلی وجود دارد.
برای بررسی سایش و خوردگی داخل سیم ، از سنبله استفاده کنید و آن را بین دو رشته حرکت دهید تا سیم باز شود. شما قادر خواهید بود که ببینید مشکل داخل بند  است.
نکات مهم در مورد نگهداری طناب سیم

بالابر سیم طناب باید در ابتدای هر شیفت یا جلسه کار و تا حد امکان تکرار شود.
بازرسی شامل بررسی کل طول طناب و همچنین نقطه اتصال به بار است.
در صورت مشاهده سیم شکسته ، باید بالابر طناب برداشته شود
در طی یک دوره زمانی ، این احتمال وجود دارد که قطر طناب کاهش یابد. این بستگی به این دارد که برای چه کاری از بالابر سیم طناب استفاده می شود. در این مورد نیز باید از بالابر سیم طناب برقی خودداری کنید.
از دیگر عواملی که باید به آنها توجه کرد تغییر شکل طناب ، حلقه های شل و حتی خوردگی است.
پس از دور انداختن طناب باید کاملاً بررسی شود تا علت فرسودگی بررسی شود.
سیم ها در اثر تماس با طبل و میخ های بالابر می توانند خراب و آسیب ببینند. در حالی که آسیب فقط در داخل اتفاق می افتد ، اگر سیم به موقع تشخیص داده نشود ، یک سیم شکسته می تواند منجر به خرابی جدی شود. بنابراین ، مراقب باشید و لباس های خود را در فواصل زمانی معین بررسی کنید تا مطمئن شوید از سیم آماده شکسته استفاده نمی کنید.
چه موقع سیم را تعویض کنید

بعد از بازرسی از بند  ، مرحله بعدی جایگزینی آن با سیم جدید در صورت آسیب دیدگی شدید است. اینجاست که باید سیم را عوض کنید.

رشته های بیش از حد پاره یا شکسته.
اگر در یک دور طناب 12 سیم یا بیشتر شکسته باشد ، باید آن را عوض کنید.
چهار یا چند سیم شکسته در یک رشته رشته ، سیم را برای تغییر نامناسب می کند.
سیم از سطح خارجی در نقطه تماس با هسته شکست ، باید در اسرع وقت تعویض شود.
گره های تنگ و باز نیز خطرناک است.
هنگامی که قطر را مقایسه کردید و کمی تفاوت یافتید ، آن را با لیست  مجاز بررسی کنید. اگر اختلاف فراتر از حد مجاز باشد ، سایت باید تغییر کند.
سیم خورده در صورت عدم تعویض می تواند برخی از مشکلات جدی را ایجاد کند.

ترجمه

https://hoistsandcrane.com/blog/the-maintenance-of-wire-rope-hoists-and-significance-of-it/