مشکلات رایج در مورد جرثقیل های سقفی و نحوه جلوگیری از آنها

طناب سیمی آسیب می بیند و از بین می رود
این یکی از موضوعات رایجی است که هنگام کار بر روی جرثقیل سقفی با آن روبرو می شوید زیرا گاهی اوقات طناب سیمی آسیب می بیند و تخریب می شود. این امر به دلایلی متداول اتفاق می افتد: سیم طناب گاهی از سیستم بازبینی خارج می شود ، سیم های شکسته یا سیم های خارج از خانه فرسوده می شوند ، سیم ممکن است در اتصال انتهایی آسیب ببیند یا خورده شود. بسیاری دیگر از شرایط عملکرد نیز می تواند باعث آسیب رساندن و کاهش طناب سیم شود. اما چندین مرحله وجود دارد که از طریق آن می توان از آسیب دیدن جلوگیری کرد و این مراحل عبارتند از: قبل از شروع به کار بر روی جرثقیل سقفی ، طناب را بازرسی کنید و در صورت آسیب دیدگی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که طناب سیمی باید به درستی روغن کاری شود.

مسائل مربوط به تراز و جرثقیل
اگر جرثقیل سقفی از ردیف و انحراف خارج باشد ، می تواند منجر به  آسیب به کل سیستم جرثقیل شود. در حالی که جرثقیل ساخته می شود ، نیروهای اعمال شده نیز می توانند باعث ایجاد تنش در جرثقیل شوند و از این رو این نوع تنش می تواند منجر به تصادفات ، خرابی جرثقیل ، افت بهره وری و جایگزینی تلفات شود. برای جلوگیری از این همسویی و جرثقیل ، انحراف جرثقیل باید مرتباً توسط ارائه دهنده خدمات بازرسی شود و ارائه دهنده خدمات قبل از بزرگتر شدن مشكل را بازبینی و ترمیم  كند.

سایش چرخ ها
چرخ های  انتهایی اجزای اصلی جرثقیل سقفی هستند و هر بار  به تعمیر ، تعویض یا تنظیم مکرر نیاز دارند. از آنجا که از آنها روزانه استفاده می شود ، بنابراین چرخ به طور طبیعی ساییده می شود و در صورت لزوم باید تعویض شود. برای جلوگیری از مشکل چرخ ها ، جرثقیل سقفی باید توسط یک تولید کننده معتبر جرثقیل سقفی طراحی ، آزمایش و بازرسی شود.

مشکل سیستم برق
این مشکل عمده ای است که اپراتور جرثقیل سقفی با قطع شدن میله هدایت و اتصال کلکتور مواجه می شود و این مسئله باعث کنترل می شود. ممکن است دکمه فشار وجود داشته باشد و رادیو کنترل و گرگرفتگی نیز مشکلی دارد و برای حل این مشکل اپراتور باید بلافاصله با ارائه دهنده خدمات جرثقیل تماس گرفته و عیب را بررسی کند تا برطرف شود.

هوک ها خم می شوند یا آسیب می بینند
ظرفیت بار قلاب محدود است و اگر بالاتر از آن باشد ، قلاب ممکن است خم شود یا آسیب ببیند. قبل از شروع شیفت کاری نیاز به بررسی منظم است. قلاب یکی از قسمتهای اصلی جرثقیل است بنابراین باید به درستی از آن مراقبت کرد.

سیم فرسوده و پاره شده
سیم ها با گذشت زمان آسیب می بینند یا خورده می شوند و این می تواند منجر به مشکلات بزرگی شود. تأثیر محیط و نگهداری نامناسب نیز می تواند منجر به شکستگی کابل ها شود. در صورت مشاهده هرگونه  خوردگی یا باز شدن رشته ها بر روی سیم ، توصیه می شود برای جلوگیری از حوادث فوراً استفاده از سیم را متوقف کنید.

مسائل  قلاب
قلاب های جرثقیل به دلیل بارهای زیاد ممکن است خم شوند و در نهایت آسیب ببینند. همانطور که گفته شد ، همه چیز به مرور زمان نیاز به تعویض یا بازسازی دارد. قلاب ها باید به موقع تعویض یا تعمیر شوند. وقتی قلاب ها به دلیل اضافه بار خم می شوند ، باید آنها را تعویض کنید. در غیر این صورت ، آنها سقوط خواهند کرد و بار ها سقوط می کنند.

مسیرهای چند منظوره
از کجا می دانید باندها نامناسب هستند؟ صدای عجیب خراشیدن و حرکت چرخ ها غیر عادی است.  این مسئله بسیار رایج است و نیاز به توجه فوری دارد زیرا می تواند منجر به آسیب دیدن چندین قسمت مهم جرثقیل مانند چرخ ها و سایر موارد شود.

خطا در مدار قدرت
دستگاه برای تأمین نیرو به مقدار قابل توجهی برق نیاز دارد. بار زیاد برای برق فیوزهای نیاز است و به همین دلیل باید از این واقعیت آگاه باشید که اگر فیوزها روزانه می وزند ، در مدار برق شما خطاهای پایین وجود دارد. توجه فوری داشته باشید و در اسرع وقت اصلاح کنید.

تماس ضعیف
اگر تماس بین میله های تماس و جمع کننده ضعیف باشد ، مشکل برق دیگری وجود دارد که باعث افزایش سر آن می شود. اکسیداسیون ، عدم انطباق و تجمع کربن می تواند منجر به چنین مواردی شود. کار با جرثقیل سخت می شود و به همین دلیل است که باید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

خطرات الکتریکی
اپراتور جرثقیل باید کاملاً به کل مراحل توجه کند. هنگامی که جرثقیل به درستی کار نمی کند ، محیط اطراف می تواند باعث شود که کل دستگاه الکتریکی شود ، به عنوان مثال جریان الکتریکی از طریق دستگاه جریان می یابد و زندگی اپراتور در معرض خطر است.

ترجمه

منبع https://hoistsandcrane.com/blog/problems-of-overhead-crane-and-tips-to-avoid-them/