حفاظ جرثقیل سقفی

حفاظ جرثقیل سقفی چیست؟ + خرید جرثقیل سقفی

یکی از حیاتی ترین موضوعات برای ایمنی جرثقیل، داشتن اطلاعاتی راجب باید و نباید های آن می باشد. برخی از مشکلات در محیط کاری رخ می دهد که باید با بررسی آن مشکلات را رفع کرد. برخی از این مشکلات می تواند بار های غیر مجاز، قطع کن ها، کشش جانبی، ترمز ثانویه و… باشد. ایمنی نقش حیاتی را در انجام کار با جرثقیل سقفی ایفا می کند. حتی همه محصولات برقی دارای برچسب هشدار می باشند. می شود گفت که یکی از موضوعاتی که بسیار جای تعجب دارد، اضافه بار در جرثقیل می باشد. زیرا برای جرثقیل ها دفترچه ای حاوی هشدار برای اضافه بار وجود ندارد. در ادامه به توضیحاتی راجب حفاظ جرثقیل می پردازیم.

اضافه بار و نقض ایمنی جرثقیل سقفی چیست؟

با تصور اینکه ممکن است بگویم شاید سازنده ضریب دستگاه را بررسی کرده، نمی توان از امنیت آن اطمینان حاصل کرد. درست است که ضرایب ایمنی در جرثقیل در نظر گرفته شده، اما نمی توان گفت که این موضوع در ساختار کلی جرثقیل صدق می کند. همچنین می توان گفت به دلیل نصب جرثقیل سقفی روی یک پایه، ضریب ایمنی مشترکی روی آن ندارد. می توان گفت در صورتی که اضافه بار روی جرثقیل قرار بگیرد، اگر چه سازه در محل نصب باشد می تواند آن را در هم شکسته کند. باید بدانید فقط برخی از تجهیزات روی بالا بر مجهز به سیستم حفاظتی بار هستند، پس نمی شود به همه آن ها اعتماد کرد.

حفاظ جرثقیل سقفی

تجهیزات تشخیص بار

این تجهیزات قیمت زیادی ندارند، اما از وسایل مهم برای جرثقیل محسوب می شوند. تجهیزات تشخیص بار شامل بالابر ها می باشند. می توان گفت حتی در زمانی که وزن بار روی آن مشخص شده باشد، باز هم باید از آن اطمینان حاصل کرد. چرا که گاهی در صورتی که کاربران اتصالات را به خوبی انجام ندهند، امکان رخ دادن هر گونه اتفاقی وجود دارد. تجهیزات تشخیص بار، وسایلی هستند که می تواند منجر به جلوگیری از هرگونه اتفاق سهوی باشد. این تجهیزات ایمنی جرثقیل را به راحتی تضمین می کنند.

ایمنی جرثقیل و کشش جانبی بار

تصور اشتباهی که در بین کاربران استفاده از جرثقیل شکل گرفته است، این است که فکر می کنند می توانند بدون هیچ مشکلی فولاد های قرار گرفته در جرثقیل را جدا کنند. چرا که فکر می کنند پس از جدا کردن ان وزن جرثقیل کمتر می شود. می توان گفت این یکی از مهم ترین اشتباهات رایج است. زیرا باعث ناقض شدن ایمنی جرثقیل می شود. طبق استاندارد تعیین شده، همه جرثقیل ها فقط برای بالا و پایین بردن در جهت عمودی طراحی شده و استفاده می شوند. کشش بار به صورت جانبی عواقبی را به همراه دارد:

  • سیم بکسل از شیار خود خارج می شود.
  • امکان جهش سیم بکسل به بیرون و همچنین دور شفت می پیچد و باعث فشار زیادی می شود.

سوئیچ حد بالای ایمنی

این سوئیچ به گونه ای طراحی شده که باید جلوگیری از مجموعه قلاب با درام را انجام دهد. می توان گفت که نوعی تجهیز ایمنی است که برای جلوگیری از رخ داد هرگونه خطر می باشد. نمی توان از آن به عنوان سوئیچی برای متوقف کردن دستگاه استفاده کرد. در صورتی که این سوئیچ با توجه به ماموریت خودش، در مرحله آخر به عنوان یک تجهیزات ایمنی عمل نکند بنابراین با برخورد قلاب و درام، سیم بکسل تحت فشار قرار می گیرد و صدمه می بیند. در این حالت احتمال رها شدن بار افزایش می یابد.

👈 در این رابطه بخوانید: روش کار با جرثقیل سقفی چگونه است؟

ایمنی ترمز ثانویه جرثقیل سقفی

نمی توان با فکر به اینکه همه جرثقیل های سقفی دارای ترمز ثانویه هستند، با خیال راحت از آن استفاده کرد. همه ما می دانیم که همه ی جرثقیل ها باید دارای ترمز ثانویه و ترمز اولیه باشند، زیرا نبود هر یک از آن ها بسیار خطناک می باشد. ترمز اولیه، ترمز دیسکی و یا درام گفته می شود. مفهوم کلی آن به این صورت است که اگر در حین بارگیری جرثقیل به درستی عمل نکند، ترمز اولیه بار را کنترل می کند تا جرثقیل بتواند کار خود را دوباره انجام دهد. در خصوص ترمز ثانویه می توان گفت در برخی از کمپانی های تولید جرثقیل از ترمز های بار مکانیکی استفاده می شود. حدود 80 درصد هم از ترمز های احیا کننده استفاده می کنند. در صورت کار نکردن ترمز اولیه، ترمز ثانویه وارد عمل می شود و مدار را به صورت موقت نگه می دارد.

این ترمز ها در حین کار تولید حرارت زیادی می کنند که موجب افزایش هزینه هم می شود. استفاده از ان به دلیل هزینه بر بودنش، بیشتر برای بارگیری های 30 تن یا دفعات کم در روز مناسب است.

کنترل سرعت با دور معکوس

تصور نادرست در کنترل سرعت با دور معکوس این است که کاربران احساس می کنند در صورت بالا رفتن سرعت، فشردن به آرامی دکمه کنترل سرعت با دور معکوس است.  روش کنترل سرعت با دور معکوس در سالیان گذشته بسیار رایج بوده و یک روش مقرون به صرفه محسوب می شد. به دلیل بزرگ بودن موتور ها و کنتاکتور، حرارت را به راحتی از بین می بردند. اما موتور ها و کنتاکتور های امروزی کوچک تر ساخته می شوند و توان تحمل حرارت را ندارند. بنابراین حرارت دشمن اصلی آن ها شناخته می شود.

حفاظ جرثقیل سقفی

در نهایت

مطالب گفته شده برخی از نکات ایمنی جهت استفاده از جرثقیل بود. در نظر داشته باشید حین کار با جرثقیل ایمنی کار نقش حیاتی را ایفا می کند. چرا که نداشتن ایمنی باعث بروز مشکلات زیادی می شود. امیدوارم مطالب کافی بوده باشد.