جرثقیل سقفی ایرانی

جرثقیل وسیله ای است که برای جابجایی اجسام سنگین ساخته شده است . برای اولین بار در مصر باستان برای جابجایی سنگهای عظیم برای ساخت هرم هرم مصر مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان جرثقیل ها از طناب ، قرقره و قلاب تشکیل می شدند و اشیای ساده را چه به سادگی و چه در ترکیب با نیروی انسانی یا با استفاده از حیوانات جابجا می کردند. در دوران باستان ، از جرثقیل ها اغلب برای ساختن ساختمان و همچنین حفر چاه و کشیدن آب استفاده می شد.

با پیشرفت علم و ظهور صنایع مختلف ، استفاده از جرثقیل ها روز به روز افزایش می یابد و همچنین شکل و نوع آنها افزایش می یابد. در دوران بخار ، جرثقیل ها توسط توربین های بخار رانده می شدند و رانش جرثقیل ها توسط بخار آب تأمین می شد ، اما پس از اختراع موتورهای الکتریکی و الکتریکی ، جرثقیل ها توسط موتورهای الکتریکی مستقیم یا غیرمستقیم با کمک پمپ های هیدرولیک هدایت می شدند. تکمیل شده یک شرکت انگلیسی اولین جرثقیل سقفی ایرانی را برای حفر چاه نفت در جنوب مسجد سلیمان وارد کرد. این جرثقیل قادر بود 20 تن محموله را با چرخش 90 درجه به صورت عمودی حرکت دهد. جرثقیل توسط یک موتور احتراقی بنزین رانده می شد و نیروی تولید شده توسط گیربکس به یک قرقره کابل فلزی و در نهایت به قلاب جرثقیل منتقل می شد.

جرثقیل سقفی

قدیمی ترین جرثقیل ساخته شده در ایران

این جرثقیل در حال حاضر در موزه روغن مسجد سلیمان به نمایش گذاشته شده است. جرثقیل ها به تدریج با توسعه و رشد صنعت در جهان توسعه یافتند. و اکنون به عنوان بازوهای قوی صنعت در همه صنایع توسط گیربکس های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع جرثقیل از نظر بالابرهای متحرک و کارگاهی و صنعتی به دو دسته تقسیم می شوند. جرثقیل های سیار ، همانطور که از نامشان پیداست ، دارای بارهای خودران هستند که امکان جابجایی آنها را به هرجایی فراهم می کند و بسته به بار خاص ، می تواند کارها را جابجا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

*

code

فهرست
Call Now Buttonتماس بگیرید