جرثقیل برقی

جرثقیل برقی چیست؟

برای به تصویر کشیدن درک و مفهوم برخی از اسم  محصول ها، گاهی فقط باید با استفاده از جدا کردن کلمات آن، معنی اش را پیدا کرد. همانطور که ازاسم  جرثقیل برقی پیداست، این اسم از دو بخش جرثقیل و برق تشکیل شده است. به عبارتی جرثقیل برقی به جرثقیلی گفته می شود که نیروی جهش خود را از برق دریافت می کند. این نوع دستگاه ها از مزیت جا به جایی آسان برخوردار هستند. برای محل های استفاده این دستگاه نیز می توان به استفاده آن در مکان های صنعتی و ساخت و ساز اشاره کرد. در ادامه به بررسی چگونگی و کاربرد این محصول صنعتی می پردازیم.

جرثقیل برقی چیست؟

در ابتدا اولین سوالی که برای درک بهتر و مفهوم این دستگاه ایجاد می شود، این است که جرثقیل برقی چیست؟ برای پاسخ گویی به این سوال این گونه می توانیم شرح دهیم:(( به جرثقیلی که با استفاده از منبع برق به عنوان منبع اصلی نیروی خود استفاده می کند، جرثقیل برقی می گویند)). در بیانی دیگر، می توان برای درک بهتر به انواع، کارایی، عملکرد، مزایا و معایب این دستگاه اشاره داشت. در ادامه این مطالب برای بررسی این محصول همراه ما باشید.

جرثقیل سقفی چیست؟ بیشتر بخوانید…!

جرثقیل برقی

کاربرد بالابر برقی

این دستگاه با توجه به توان بالا و آسان تر کردن کار صنعت کاران و همچنین اشخاص در زمینه ساخت و ساز،از مزایای بالایی برخوردار است. این مزایا باعث شده تا جرثقیل برقی، کاربرد های ویژه ای را دارا شود. از جمله کاربرد های این محصول می توان به مثال های زیر اشاره کرد:

(صنایع خودرو سازی، آهن و فولاد، صنعت و ساخت،انبار، نساجی و شیمیایی و….)

 • امکان استفاده برای تراز کردن در مکان.
 • دارا بودن اجرای تعمیر قطعات آبکاری، جوشکاری و…
 • بارگیری راحت تر اجسام در تمامی محیط ها.
 • استفاده برای نصب قطعات خودرو
 • ایجاد تعادل در برخی از شرایط برای برخی از دستگاه ها

جرثقیل برقی یا بالا بر برقی چه مزایایی و معایبی دارد؟

برای خرید یک محصول همواره لازم است که از مزایا و معایب آن اطلاعات کاملی را داشته باشیم. از معایب جرثقیل برقی می توان امکان نبود برق در برخی شرایط را ذکر کرد، زیرا این دستگاه برای انجام کار خود نیازمند برق است. دیگر عیبی این محصول ، هزینه نصب و نگهداری آن است، زیرا اگر منبع تولید برق دستگاه قطع شود باید متحمل هزینه های اضافی برای استفاده از آن شوید. وابستگی به برق سه فاز از دیگر معایب جرثقیل برقی بوده، برای اینکه ممکن است گاهی در برخی امکان برق سه فاز موجود نباشد. محدود بودن ظرفیت باربری نیز از عیوب این دستگاه است. از آنجا که ظرفیت باربری آن محدود می باشد، در چنین شرایطی باید از دستگاه های دیگری استفاده کنید.

از جمله مزایای این دستگاه می توان به ( پر کاربرد بودن، ایمن بودن، کنترل آسان و آسیب نرساندن به طبیعت و محیط زیست اشاره کرد). ایمنی جرثقیل برقی، به دلیل کنترل آسان آن از راه دور، مزیتی آَشکار برای این دستگاه است. همچنین با توجه به اینکه یکی از مهم ترین وظایف انسان حفظ محیط زیست است، باید توجه داشت که این دستگاه از اعتبار ویژه ای در این زمینه برخوردار است.

انواع مختلف این دستگاه

این دستگاه نیز در 3 نوع متفاوت موجود است.

 • دو کاره ( این دستگاه قابلیت انجام کارهای عمودی بالا و پایین را دارد.) از این دستگاه برای جابه جایی ابزار و وسایل سنگین استفاده می کنند. بیشترین استفاده این محصول در محیط کارخانه جات و انبار هاست.
 • چهار کاره ( برای کاربرد این دستگاه باید گفت که علاوه بر قابلیت عمودی بالا و پایین جرثقیل برقی دو کاره، قابلیت عمودی چپ و راست نیز در این نوع وجود دارد.) این نوع جرثقیل قابلیت جابه جایی دو وسیله را به طور همزمان دارد و استفاده آن بیشتر در کارخانه جاتی است که نیازمند جابه جای همزمان دو وسیله هستند، می باشد.
 • شش کاره ( بالابر برقی شش کاره نیز از مزیتی همچون استفاده در حرکت عمودی در جهت های بالا و پایین، چپ و راست و جلو عقب کردن آن، برخوردار است.) کاربرد این دستگاه هم مانند جرثقیل 4 کاره بوده اما تفاوت عمده آن ها با یکدیگر، داشتن دو پایه اضافه در این دستگاه است.

جرثقیل برقی

جرثقیل برقی

چه اجزایی در جرثقیل برقی وجود دارد؟

همانطور که می دانید، دستگاه ها برای اجرای درست کار خود به اجزای مختلفی نیاز دارند. اجزای به کاربرده شده در جرثقیل برقی نیز موجب به وجود آمدن این دستگاه و اجرای دقیق عملیات طراحی شده این محصول است.

انواع اجزای بالابر برقی :

 1. قلاب
 2. بالابر
 3. واگن (کالسکه)
 4. پل
 5. ریل باند
 6. ضربه گیر
 7. ریموت کنترل
 8. وینچ
 9. موتور گیربکس

سخن پایانی

در طی مراحل بررسی دستگاه جرثقیل برقی، دریافتیم که این محصول جزء پرکاربرد ترین دستگاه ها برای آسان سازی کار های صنعتی است. همچنین با اجزای متفاوت و بخش های این دستگاه نیز آشنا شدیم. به عبارتی پس از درک مفهوم این محصول، می توانم سایت ما جهت خریداری و یا مشاوره درباره هرگونه اطلاعات مورد نظر درباره این محصول رابه شما معرفی کنم. تمامی اطلاعات خواسته شده شما توسط کارشناسان فروش سایت پاسخ داده می شود.

 1. جرثقیل برقی چیست؟ به جرثقیل هایی که نیروی خود را با استفاده از دریافت برق با فشار بالا و یا وصل شدن به برق سه فازدریافت می کنند، جرثقیل برقی می گویند.
 2. بالابر برقی چه کاربردی دارد؟ از کاربرد های این دستگاه نیزمی توان گفت که بیشترین کارایی آن، در صنعت و ساخت وساز است. استفاده این محصول کار را برای کارخانه جات بسیار راحت کرده است.
 3. چند نوع جرثقیل یا بالابر برقی وجود دارد؟ این محصول در 3 نوع در بازار موجود می باشد.( دو کاره، چهار کاره و شش کاره)