بهترین نوع جرثقیل سقفی

بهترین نوع جرثقیل سقفی کدام است؟

 

برای معرفی انواع جرثقیل سقفی، ابتدا بهتر است تا با مفهوم کامل آن آشنا شویم. به جرثقیل های برقی که برای نصب در سوله ها، کارخانه جات و … طراحی شده اند، جرثقیل سقفی می گویند. از آنجا که این محصول در انواع مختلفی وجود دارد، پس شناسایی آن ها عمری ضروری است، زیرا با بررسی کیفیت هر یک از آن ها می توانیم انتخاب دقیق تری را جهت خرید این محصول انجام دهیم. در ادامه به بررسی بهترین نوع جرثقیل سقفی و انواع آن می پردازیم.

جرثقیل چیست؟

در ابتدا قبل از پاسخ به هرگونه سوال باید گفت، به ابزاری که جابه جایی اشیاء سنگین را آسان می کند جرثقیل می گویند. جرثقیل ها در انواع مختلفی، اعم از برقی  و دستی بودن موجود هستند. از آن ها برای استفاده بیشی از کارهای سنگین استفاده می کنند. استفاده از جرثقیل ها دسترسی به پیشرفت بالا تری را به متخصصان داده است.

برای اطلاع از قیمت و خرید جرثقیل سقفی کافیست با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.👇

بهترین نوع جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل های سقفی

برای بدست آوردن اطلاعاتی در این زمینه، ابتدا بهتر است با انواع جرثقیل های سقفی آشنا شویم. سپس با بررسی ویژگی هر یک بهترین نوع جرثقیل سقفی را به شما معرفی کنیم.

انواع جرثقیل سقفی :

 • جرثقیل دروازه ای ( این نوع جرثقیل از دو نوع تک پل و دو پل هستند. جرثقیل های تک پل بیشتر قابل استفاده برای وزن کمتر از 10 تن و فاصله دهانه های کمتر از 20 متر است. اما از جرثقیل ها دو پل برای جابه جایی اشیاء با وزن 5 تن فاصله های دهانه بیش از 12 متر استفاده می شود. یک موضوع که قابل توجه قرار می گیرد نیز این است که از این نوع جرثقیل به طور نیم دروازه ای نیز موجود است. جرثقیل نیم دروازه ای به دلیل اجرا در مجاورت سالن، امکان حرکت از طرف دیگر آن روی زمین را به شما می دهد. از مزایای جرثقیل نیم دروازه ای، باید گفت که علاوه بر هزینه کمتر برای این دستگاه، فضای کمتری نیز اشغال می شود.)
 • جرثقیل بازویی ( در ابتدا بهتر از پر کاربرد بودن این نوع جرثقیل صحبت کنیم، به دلیل قابلیت اجرای این محصول در هر فضایی حتی فضا های محدود، این دستگاه بسیار کار آمد می باشد. از این دستگاه بیشتر برای جابه جایی اشیاء با وزن کمتر از 10 تن استفاده می کنند و می توان گفت که از آن می شود در صنایع مختلف استفاده کرد. این جرثقیل 6 حرکت متفاوت را دارا می باشد که شایان ذکر است بالابری و عرضی آن مانند دستگاه های تک پل عمل می کند. اما به تفاوت چرخشی بودن و گردش به دور محور جرثقیل با تک پل می توان اشاره داشت. تا به اینجا می توانیم بفهمیم که بهترین نوع جرثقیل سقفی کدام است. )

بهترین نوع جرثقیل سقفی کدام است؟

پس از آشنایی با انواع جرثقیل سقفی و بیان مفهوم آن ها، بررسی بهترین نوع جرثقیل سقفی برای کاربران بسیار حائز اهمیت می باشد. همانطور که گفتیم جرثقیل دروازه ای برای امکان محدود، وزن و متراژ خاصی استفاده می شود. اما جرثقیل های بازویی به سبب امکان نصب در هر مکانی و حرکات متنوع آن، این دستگاه را می شود بهترین نوع جرثقیل سقفی دانست.

👈 در این رابطه بخوانید: حفاظ جرثقیل سقفی چیست؟

انواع جرثقیل دروازه ای و بازویی

بازویی: (ساده، ستونی و دیواری).  دروازه ای: ( تک پل، دو پل).

مزایای جرثقیل دروازه ای و بازویی

مزایای جرثقیل دروازه ای:

 1. موجود بودن در دو نوع( تک پل و دو پل)
 2. هزینه کمتر
 3. اشغال فضای کم

مزایای جرثقیل بازویی یا به عبارتی )بهترین نوع جرثقیل سقفی(:

 1. کاربرد بالا
 2. قابل اجرا در تمام فضا ها( حتی فضا های محدود )
 3. قابل استفاده در صنعت های متفاوت
 4. قابلیت استفاده در 6 حرکت متفاوت

معایب

در ادامه بررسی مزایای بهترین نوع جرثقیل سقفی باید به معایب آن نیز اشاره داشت.

جرثقیل دروازه ای:

 • خطر الکتریکی
 • سقوط در زمانی که بار از حد مجاز سنگین تر باشد.
 • لغزش زمان باربری
 • عیوب سیستم برق رسانی

جرثقیل بازویی:

 • به دلیل نصب آسان در هر مکانی امکان ایجاد خطر بیشتر است. یعنی ممکن است از ایمنی کمتری برخوردار باشد.

جمع بندی

در نهایت، همانطور که جرثقیل های سقفی را بررسی کردیم، در نتیجه دریافتیم که بهترین نوع جرثقیل سقفی کدام است. اما باید دانست که بهترین نوع این دستگاه به وضوح مشخص نیست. زیرا از هر یک از آن ها می توان برای مکان خاصی استفاده نمود، که این پاسخ اصلی سوال را به شما می دهد. در ادامه باید بدانید که قبل از خرید این محصول باید  با توجه به فضای محل در نظر گرفته شده خود برای نصب، آن را تهیه کنید.

سوالات متداول

 1. جرثقیل سقفی چیست ؟ به جرثقیل های برقی که برای نصب در سوله ها، کارخانه جات و … طراحی شده اند، جرثقیل سقفی می گویند.
 2. انواع جرثقیل سقفی را نام ببرید؟ از آنجا که امروزه جرثقیل ها کار را برای همه راحت تر کرده است پس از آن در نوع های مختلف تولید می شود. هر یک از انواع جرثقیل ها مناسب استفاده در مکان خاصی است. برای انواع جرثقیل سقفی می توان به ( جرثقیل بازویی و دروازه ای) اشاره داشت.
 3. بهترین نوع جرثقیل سقفی کدام است؟
 4. مزایای جرثقیل بازویی و دروازه ای چیست؟ از مزایای آن ها آسان سازی جابه جایی، اشغال فضای کم، هزینه کم و… را می توان مثال زد.
 5. معایب جرثقیل سقفی چیست ؟ جرثقیل های سقفی نیاز به برق دارند، ممکن است در برخی امکان برق کافی وجود نداشته باشد که این موجب مختل شدن کار این دستگاه ها می شود.