انواع جرثقیل‌های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز و کاربرد آنها – آشنایی با انواع جرثقیل

انواع جرثقیل مورد استفاده در صنعت

انواع جرثقیل از نظر کاربرد، مکانیزم، سیستم عملکرد و… در صنعت زیاد است. از انواع جرثقیل‌ها برای صنعت ساختمان سازی، صنعت حمل و نقل، جابه‌جایی، پروژه‌های ساخت سازه، عمرانی و… به وفور استفاده می‌شود. از آنجایی که صنعت‌های نام برده به‌وجود انواع جرثقیل وابسته است، لذا لازم دانستیم محتوایی تولید کنیم تا شما را در مورد انواع جرثقیل‌های مورد استفاده در صنعت، انواع جرثقیل‌های سنگین و انواع جرثقیل‌های کارگاهی آشنا کنیم. اگر قصد خرید جرثقیل سقفی، جرثقیل بازویی و … را دارید، این محتوا به شما کمک خواهد کرد تا بهترین مدل را انتخاب کنید.

چرا وجود انواع جرثقیل در صنعت ضروری است؟

به منظور استفاده از انواع مختلف بارها و انتقال آن‌ها از یک مکان به مکان دیگر، استفاده گسترده از تجهیزات و دستگاه‌های مختلف، نیز مورد نیاز است. این نوع تجهیزات شامل انواع مختلف جرثقیل، لیفتراک، بالابر و وینچ نیز می‌باشد.

جرثقیل‌ها یکی از تجهیزات موردنیاز و با ارزش در هر صنعت محسوب می‌شوند چرا که با وجود این جرثقیل‌ها جا به جا کردن بارها آسانتر و سریعتر می‌شود. وقتی در مورد صنعت حمل و نقل صحبت می‌کنیم، این نیاز بیشتر قابل توجه است. به طور کلی از انواع جرثقیل، برای بلند کردن و جابه‌جایی اجسام سنگین از یک مکان به مکان دیگر بدون هیچ زحمتی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها، جایگاه ویژه و مهمی در صنایع دارند و بسیار ارزشمند هستند؛ زیرا به راحتی ماشین آلات سنگین و مواد مختلف را حمل می‌کنند.

یسشتر بخوانید: قیمت جرثقیل سقفی دو پل

اناوع جرثقبل در صنعت

انواع جرثقیل‌ها عمدتا دو عملکرد دارند:

  • با وجود آنها می‌توانید، اجسام سنگین را به راحتی بلند کنید.
  • به وسیله آنها می‌توانید، اجسام سنگین را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنید.

انواع مختلف جرثقیل‌هایی که در محل ساخت و ساز استفاده می شوند کدامند؟

به طور کلی دو نوع جرثقیل مورد استفاده در صنایع ساختمانی، شامل جرثقیل ثابت و متحرک است. با این حال، این جرثقیل‌ها بیشتر در زیر گروه‌های مختلف، طبقه بندی می‌شوند. به عنوان مثال جرثقیل‌های برج، جرثقیل ثابت هستند؛ در حالی که جرثقیل‌های نصب شده بر روی وسیله نقلیه، جرثقیل‌های زمینی ناهموار، جرثقیل‌های خزنده و سایر موارد در گروه جرثقیل‌های متحرک قرار می گیرند. در زیر انواع جرثقیل و مشخصات آن‌ها برای کمک به شما در هنگام خرید شرح داده شده است.


  انواع جرثقیل در بازار داخلی و خارجی

جرثقیل سقفی از پرفروش ترین انواع جرثقیل

در بین انواع جرثقیل، جرثقیل‌های سقفی، برای کارگاه‌ها، سوله‌ها، کارخانه‌ها و مکان‌های سربسته بهترین هستند. این مدل جرثقیل، در صنایعی که بیش از یک تن محصول، کالا، قطعه، جسم و اشیاء جابه جا میکنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزیت‌های این جرثقیل این است که تا ۹۰ درصد، تمامی نقاط محوطه سالن را پوشش میدهد.

انواع جرثقیل سقفی، در دسته جرثقیل‌های متحرک قرار میگیرند چرا که میتوان به راحتی آنها را جابه‌جا کرد. برای کارگاه‌ها، بیشتر از انواع جرثقیل سقفی نیز استفاده میشود. شما برای خرید سفارش هر مدل از انواع جرثقیل میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

جرثقیل سقفی (به انگلیسی: Overhead crane) برای جابجایی بار در انبارها و سالن‌های صنعتی کاربرد دارد. این جرثقیل معمولاً دارای دو ریل موازی است که جرثقیل به صورت افقی در طول سالن، به صورت (محدود در شش جهت) بر روی آن حرکت می‌کند.

اگر قصد سفارش و خرید انواع جرثقیل سقفی دارید، روی دانش و تجربه ما حساب کنید. 

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، با تیم افزار کران تماس بگیرید.

جرثقیل دروازه ای از دیگر انواع جرثقیل که بسیار پرفروش است

یکی دیگر از انواع جرثقیل، جرثقیل دروازه‌ای است. این مدل شبیه جرثقیل‌های قبلی است با این تفاوت که میتوان در فضای باز نیز استفاده کرد. بر روی جرثقیل دروازه‌ای میتوان بالابرهای سیم بکسلی تک و دو پل در گروه‌های کاری مختلف نصب کرد. زمانی که فضای سربسته بزرگ باشد و بار بیشتری باید حمل شود، به جای جرثقیل سقفی از یکی از انواع جرثقیل دروازه ای استفاده میشود.

برای سفارش و خرید جرثقیل کارگاهی در تهران، با شماره‌های درج شده تماس بگیرید. تیم ما شما را راهنمایی می‌کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

جرثقیل بازویی از سری انواع جرثقیل که فروش خوبی دارد

مکانیزم و حرکت انواع جرثقیل بازویی، به این شکل است که در سالن سر بسته یا فضای آزاد، حرکت طولی به حرکت دورانی تبدیل می‌شود. در واقع جرثقیل بازویی در مساحت یک دایره کامل، در راستای قائم بار را جا به جا می‌کند و  توانایی جا به‌ جایی بار در انواع جرثقیل بازویی، حول محور ستون با زاویه 360 درجه فراهم شده است. جرثقیل بازویی به دو دسته کلی، دستی و برقی تقسیم می‌شود. البته از نظر نصب نیز در دو دسته ستونی و دیواری ساخته می‌شود. اگر محل نصب، دیوار نباشد، یکی از انواع جرثقیل بازویی ستونی برای شما به طور سفارشی ساخته میشود. اگر دیوار باشد، مدل جرثقیل دیواری بازویی بهترین گزینه است.

جرثقیل‌های آویز

جرثقیل‌ آویز، جرثقیلی است که در سالن‌ها و مکان‌های با محدودیت ارتفاع و خطوط مونتاژ سری نصب میشود. حداکثر ظرفیت قابل تحمل این مدل جرثقیل ۵ تن است.

جرثقیل‌های موبایل (ماشینی) از دیگر انواع جرثقیل در بازار داخلی و خارجی

جرثقیل‌های موبایل یا همان جرثقیل‌های ماشینی، جرثقیلی‌هایی با بازویی هستند که قادر به حرکت اند. باربرداری این مدل جرثقیل  بر اساس مرکز ثقل و پایداری آن است. البته این مدل از جرثقیل توسط شرکت ایمن افراز کران تولید نمی‌شود.

 جرثقیل برجی (تاور کرین):

جرثقیل‌های برجی برای پروژه‌های عمرانی بزرگ، برای حمل متریال، اجسام در ارتفاع زیاد در برج‌ها و برای ساختمان‌های مرتفع مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها به سه صورت بر روی زمین نصب می‌شوند. این مدل نیز توسط شرکت ایمن افراز کران تولید نمی‌شود. تیم ما هر مدل جرثقیل برای انواع کارگاه‌ها، سوله‌ها، کارخانه‌ها، انبارها و… به طور سفارشی طراحی میکند و با بهترین قطعات به روز و درجه یک خلق میکند.

جرثقیل‌های جفت پل

یکی از انواع جرثقیل‌، جرثقیل جفت پل است. جرثقیل سقفی جفت پل، دقیقا در جابجایی مواد در سالن‌هایی که دهانه و ظرفیتشان زیاد است، کاربرد دارد. شما از این نوع جرثقیل‌ها میتوانید در ارتفاع بیشتری استفاده کنید. با پیشنهادهای مهندسی و ساخت سازه مطابق استاندارد و با وزن مرده کم قادر خواهید بود بیشترین استفاده را نیز از لحاظ اقتصادی ببرید. همچنین از دیگر مزیت این نوع جرثقیل‌ها این است که با وجود راهروی انتخابی در بدنه جرثقیل علاوه بر سهولت در دسترسی و امکان تعمیر قطعات کالسکه (ترولی)، امکان مناسبی را برای تعمیر و تعویض لامپ‌های سالن، تأسیسات گرمایشی سالن و خطوط برق‌رسان را نیز فراهم می‌کند.

جرثقیل‌های تک پل از دیگر انواع جرثقیل

 جرثقیل‌های تک پل خواسته‌های شما را با بالاترین کیفیت تأمین می‌کند و همچنین با ساخت سازه مطابق استاندارد و با وزن مرده کم، هزینه‌های اضافی شما را کاهش می‌دهد. این امر باعث می‌شود فشار وارد بر ریل‌های سالن کمتر شود و هزینه کمتری جهت طراحی ساختمان سوله در نظر گرفته شود؛ از لحاظ ابعاد هندسی و پارامترهای مهندسی بهترین طراحی را شامل می‌شود. در نتیجه با حرکت‌های ویژه‌ای که این نوع جرثقیل خواهد داشت، تمامی نقطه نظرات شما را برآورده می‌کند.

جرثقیل‌های آویز از انواع جرثقیل‌های پرکاربرد

جرثقیل‌های آویز به سادگی بر روی سقف سالن قرار می‌گیرند، به‌ طوری‌ که چنانچه شما امکان نصب ستون‌ها و تیرهای حمال‌ را ندارید، با استفاده از این نوع جرثقیل‌ها می‌توانید نیاز جا به جایی خود را تأمین سازید. لذا می‌توانید از فضای ورودی سالن، داخل انبار و حتی نقاط ویژه انبار که مورد نیاز است، برای جابه‌جایی تولیدات خود بیشتر استفاده کنید. ضمناً با استفاده از این نوع جرثقیل‌ها امکان جابه جایی بالابر از مسیری به مسیر و ریلی دیگر وجود دارد و در نتیجه دسترسی به نقاط مورد نظرتان فراهم می‌گردد.

جرثقیل دروازه‌ای از انواع جرثقیل‌های پرفروش

این نوع جرثقیل جهت جابجایی بار در محیط‌ های باز و در داخل سالن‌ها کاربرد دارند. جرثقیل دروازه‌ای قابلیت نصب بالابرهای سیم بکسلی تک و دو پل در گروه‌های کاری مختلف را دارا می‌باشند. شما میتوانید طراحی و ساحت انواع جرثقیل کارگاهی، انواع جرثقیل سقفی، انواع جرثقیل دروازه ای و… را از شرکت ایمن افزار کران سفارش دهید. ما دقیقا طبق نیاز شما، انواع جرثقیل را میسازیم. انواع جرثقیل، از خدمات پس از فروش بهره‌مند شده و دارای گارانتی است.

تلفن همراه شرکت و مرکز  فروش انواع جرثقیل : 0919135483909123826467

تلفن ثابت شرکت تولید کننده انواع جرثقیل: 0216543508002165345422


انواع جرثقیل بندرگاه:

به جرثقیل‌های بندرگاه، جرثقیل بندر متحرک یا بندر نیز می‌گویند. بیشتر در بندرهای دریایی برای تخلیه یا بارگیری کشتی‌ها استفاده می شوند. انعطاف پذیری این دستگاه باعث شده تا استفاده از آن را در هر مکان، امکان پذیر باشد. مزیت اصلی آن این است که در میان جرثقیل‌های قدرتمند حمل و نقل مواد قرار دارد؛ به این معنا است که مواد از یک مکان به مکان دیگر با خیال راحت منتقل می‌شوند. انواع جرثقیل بندرگاه بسته به ابعاد، ظرفیت و امکانات تولید میشوند.


کاربرد جرثقیل ها چیست؟

جرثقیل ها از شاهکار هایی هستند که مهندسی بشر به دنیا ارائه داده اند. این وسیله پر کاربرد، باعث پیشرفت در زمینه های گوناگونی شده و از کاربرد اصلی جرثقیل ها، جابه جایی اجسام بسیار سنگین بوده به طوری که دنیای صنعت با استفاده از آن بسیار متحول شده است.

جرثقیل ها در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرند؟

صنایعی که جرثقیل ها در آن بسیار کاربرد دارد به شرح زیر است:

ساخت و ساز، معادن، بنادر، کارخانه جات صنعتی، حمل و نقل بارهای سنگین و ….. نمونه هایی از استفاده جرثقیل در صنعت های مختلف هستند.

نوعی متفاوت تر از جرثقیل ها

جرثقیل سر چکشی، یکی از پر کاربرد ترین وسایل در صنعت ساخت و ساز هستند. این نوع جرثقیل دارای یک اهرم چرخشی افی است که آن را بر روی یک پایه ثابت می گذارند. تعادل این جرثقیل به وسیله چرخ دستی که در جلوی بازوی آن قرار گرفته است و با آن کمی به سمت عقب کشیده می شود، صورت می گیرد.

برخی از کابرد های مهم جرثقیل:

  • بلند کردن و جابه جایی اجسام سنگین: از آنجا که جرثقیل ها قابلیت جابه جایی اجسام بسیار سنگین و در ارتفای بسیار بالا را دارند، پس این قابلیت آن باعث شده که این محصول در عملیاتی مانند عملیات های ساختمانی، بارگیری ها و…  کاربرد داشته باشد.
  • معدن کاوی وحفاری: نوعی جرثقیل که برای استفاده در معادن و کار حفیاری هستند، مواد معدنی را اسخراج کرده و یا در تخیله سنگ ها و حفاری ها کاربرد دارند.
  • راه اندازی و نصب سازه های فلزی: این محصول نقش حیاتی را در نصب سازه ها و راه اندازی آن ها ایفا می کند. برای مثال می توان گفت که از جرثقیل ها برای ساخت پل های هوایی، سوله ها، آسمان خراش ها و…. استفاده می شود.
  • عملیات امداد و نجات: جرثقیل ها نقش مهمی را در زمان اتفاقات ایفا می کنند و نقش امداد رسانی دارند. مثلا زمانی که آتش نشان ها به کمک فردی در زمان آتش سوزی می روند، با کمک جرثقیل جان آن فرد را نجات می دهند.
  • بارگیری و تخلیه اجسامی بسیار سنگینی چون کانتینر ها: در بنادر برای حمل و جابه جایی ایمن کانتینر ها از جرثقیل ها استفاده می شود. می توان گفت وجود جرثقیل ها در بنادر بسیار ضروری است.

انواع جرثقیل خزنده:

 مدل‌های مختلف جرثقیل خزنده، مزایا و معایب زیادی دارد. مزیت اصلی آن‌ها این است که به دلیل خزندگی می‌تواند در خاک‌های نرم و روی هر سطحی از زمین حرکت کند. به همین دلیل است که می‌تواند بدون نگرانی در مورد هر چیزی در سایت‌های غیر آماده استفاده شود. اما عیب اصلی آن این است که بسیار سنگین است و در پیست حرکت می‌کند. به همین دلیل نمی‌توان آن را به راحتی از سایتی به سایت دیگر منتقل کرد و هزینه بیشتری خواهد داشت. اما توسط کامیون‌ها به‌راحتی و بدون صرف هزینه زیاد قابل جابجایی است. انواع جرثقیل خزنده بندرگاه بسته به ابعاد، ظرفیت و امکانات تولید میشود.


انواع جرثقیل قطاری:

جرثقیل‌های قطاری دارای یک موتور هستند. آن‌ها بر روی یک کامیون سوار میشوند، که تحرک بسیار خوبی را هم فراهم می‌کند. از وسایل برقی برای تثبیت کامیون یا کشیدن آن به صورت افقی یا عمودی استفاده می‌شود. مزیت اصلی این جرثقیل این است که می‌تواند در بزرگراه‌ها تردد کند و همین امر باعث سهولت و هزینه کمتری می‌شود. برای حمل و نقل آن نیازی به وسیله نقلیه دیگری نیست. آنها را می‌توان تا 180 درجه چرخاند. بعضی از آنها تا 360 درجه می‌چرخند اما گران‌ترند.

لازم به ذکر است که برای تثبیت جرثقیل حین کار، از پایدارکننده‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها فقط حاوی یک موتور هستند که به این معنی است که از همان موتور برای زیرزمین و جرثقیل استفاده می‌شود. جرثقیل معمولی سوار بر وسیله نقلیه نمی‌تواند در ساخت و سازهای خارج از جاده استفاده شود. به همین دلیل از جرثقیل‌های زمینی ناهموار استفاده می شود.


انواع جرثقیل زمینی:

جرثقیلی است که می‌تواند در جاده‌های عمومی و همچنین جاده‌های خارج از جاده با همان سرعت حرکت کند. همچنین تعداد لاستیک آن، از جرثقیل‌های زمینی ناهموار تشکیل شده است. تفاوت اصلی بین جرثقیل خشن و تمام زمین در این است. زمین‌های ناهموار معمولاً در جاده‌های خارج از جاده‌ها و نه در جاده‌های عمومی حرکت می‌کنند. در حالی که از All terrain می‌توان در هر دو برنامه استفاده کرد.

انواع جرثقیل‌های سطح دار:

آنها حاوی لوله‌های لولایی هستند. در جرثقیل سطح بالا، قلاب در همان سطح باقی می‌ماند. در حالی که آن‌ها لبه را بالا و پایین می‌برند. معمولاً برای تخلیه و بارگیری کشتی‌ها با کانتینر استفاده می‌شود. هنگام حرکت لبه‌ها در نزدیکی سطح زمین به حرکات دقیق نیاز است.


جرثقیل‌های جاده ای راه آهن:

این نوع جرثقیل‌ها در مسیر راه آهن حرکت می‌کنند. جرثقیل‌های جاده ای راه آهن برای ساخت خطوط ریلی، نگهداری و تعمیر آنها استفاده می‌شود. به دلیل چرخ‌های فلنج دار آنها نمی‌توانند در جاده‌ها یا هر مکان دیگری به جز ریل‌های راه آهن تردد کنند.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید اینستاگرام ما را دنبال کنید.


جرثقیل‌های کنترل کننده تلسکوپی:

آنها شامل یک بوم تلسکوپی مانند جرثقیل با قابلیت گسترش هستند. هدف اصلی آنها رسیدگی به پالت Bricks و نصب خرپاهای قاب در ساختمان‌ها است. آنها برای بهبود قابلیت کار بسیار ساده طراحی شده‌اند. آنها می‌توانند تا 360 درجه بچرخند و همچنین برای حفظ ثبات آن، دارای مواد خاکی نیز هستند. این نوع جرثقیل‌ها شبیه کامیون‌های لیفتراک هستند.


انواع جرثقیل‌های هوایی:

به این نوع جرثقیل‌ها (Sky Crane) نیز گفته می‌شود. آن‌ها مانند هلیکوپتر به نظر می‌رسند و بارهای زیادی را حمل می‌کنند. از آن‌ها بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شود که رسیدن از طریق زمین دشوار است. و همانطور که همه شما می‌دانید هلیکوپترها پرواز می‌کنند و این بدان معناست که توانایی رسیدن به هر مکانی را دارند. آنها معمولاً بارها را به ساختمانهای مرتفع حمل می‌کنند. انواع جرثقیل هوایی، می‌تواند هر چیزی که ظرفیت خود را از قایق و ماشین گرفته تا استخرهای شنا بلند کند. آنها همچنین می‌توانند برای اهداف نجات در سوانح استفاده شوند.


انواع جرثقیل‌های ثابت

این جرثقیل‎‎‌ها روی زمینی که قرار داده شده ثابت می‎مانند و تا زمان ثابت ماندن قادر به حرکت نیستند. آن‌ها فقط در موقعیت ثابت کار می‌کنند و فقط وقتی کار از یک مکان تمام می‌شود، به یک مکان دیگر منتقل می‌شوند. این نوع جرثقیل برای حمل اجسام سنگین استفاده می‌شود.


 جرثقیل‌های برج

این جرثقیل‌ها عمدتا در ساخت ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود. پایه‌های آنها با کمک پیچ و مهره‌ها بر روی یک لنت بتونی ثابت می‌شود تا جرثقیل هنگام برداشتن بارهای زیاد و برداشتن آن تا ارتفاع مشخص، سقوط نکند. این جرثقیل‌ها می‌توانند تا حداکثر ارتفاع 800 متر برسند. در واقع جرثقیل‌های برج می‌توانند بارهای شما را به ارتفاع کافی برسانند.


جرثقیل‌های متحرک

جرثقیل‌های متحرک، جرثقیل‌هایی است که در محل ساخت و ساز استفاده می‌شود و همچنین روی یک شکاف تلسکوپی بر روی یک سکوی متحرک قرار می‌گیرند. به دلیل توانایی حرکت، استفاده از آن‌ها راحت‌تر است. از آنجا که ثابت نیستند، تغییر مکان آنها در منطقه کار آسانی است.

 جرثقیل‌های نصب شده خودرو

اولین نوع جرثقیل‌های متحرک، جرثقیل‌های سوار بر وسیله نقلیه هستند و کار با آنها واقعا آسان است. این جرثقیل‌ها گاهی اوقات روی کامیون‌های وانت یا وسایل نقلیه مشابه نصب می‌شوند تا بتوانند برای حمل بارهای سنگین از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنند. این نوع جرثقیل، در حین عمل بالا بردن با گسترش افقی و عمودی مهارکننده‌ها تثبیت می‌شود.

نتیجه

تا به اینجا تمامی انواع جرثقیل را نام بردیم. کاربرد و چگونگی استفاده از آنها را برای شما عزیزان توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله، اطلاعاتی که به دنبالش بودید را پیدا کنید.

تماس با شرکت ایمن افراز کران برای سفارش یکی از انواع جرثقیل

تیم ما برای طراحی و خلق بهترین مدل جرثقیل برای کسب و کارتان می‌تواند به شما کمک کند. تامین قطعات جرثقیل‌هایی که از ما خریداری می‌کنید و تعمیر انواع جرثقیل یکی از تخصص‌های ماست. تیم مهندسی ایمن افراز کران، طبق جدیدترین استانداردها و اصول ساخت سازه و ماشین، مطابق با بودجه و نیاز کسب و کارتان یکی از بهترین مدل‌های جرثقیل را انتخاب و برای شما میسازد.

اگر برای سفارش و  خرید انواع جرثقیل متناسب با نوع کار خود، نیاز به مشاوره دارید، میتوانید همین حالا با افزار کران تماس بگیرید.

تلفن همراه شرکت و مرکز فروش انواع جرثقیل: 0919135483909123826467

تلفن ثابت شرکت فروش انواع جرثقیل: 0216543508002165345422