اقداماتی برای جلوگیری از حوادث جرثقیل

هیچ صنعت بزرگی وجود ندارد که از جرثقیل در آن استفاده نشود. جرثقیل های بزرگ ، سنگین و در صنایع مختلف از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند زیرا توانایی بالا بردن و انتقال بارهای سنگین را دارند که در غیر اینصورت برای انسان غیرممکن است. نه تنها در بخشهای خصوصی ، جرثقیل های سنگین نیز در سایتهایی که پروژه های دولتی در آن انجام می شود نصب شده است. جرثقیل ها دارای اشکال ، اندازه ها و ظرفیت های مختلفی هستند و متناسب با فضا و نیاز پروژه مورد استفاده قرار می گیرند. بارهای سنگین تر ، جرثقیل های بزرگتر نیاز دارند.

از آنجا که جرثقیل ها به تن وزن می شوند و تحت ماشین آلات سنگین قرار می گیرند ، استفاده و نصب آن مستعد ایجاد حوادث است. اگر از اقدامات اساسی امنیتی غافل شوید ، از حوادث کوچک تا جراحات منجر به فوت ، دربردارد کار با جرثقیل هزینه زیادی دارد. جلوگیری از حوادث ناشی از عوامل طبیعی امکان پذیر نیست اما می توان به طور قطع جلوی حوادث ناشی از سهل انگاری و ایمنی انسان را گرفت.

سقوط بارهای سنگین
سقوط بارهای سنگین یکی از بزرگترین و متداول ترین دلایل وقوع حوادث مرگبار در محل کار است. همانطور که به خوبی می دانید هر باری که توسط جرثقیل برداشته می شود ، به راحتی در حدود 200 تا 300 کیلوگرم یا حتی بیشتر وزن دارد ، بنابراین اگر روی زمین بیفتد یا بر روی شخصی که در زیر آن کار می کند ، احتمال زنده ماندن فرد وجود ندارد. حتی اگر زنده بماند ، در معرض آسیب های مهلکی قرار می گیرد که می تواند زندگی او را برای همیشه خراب کند.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود بار سنگین از جرثقیل سقوط کند که باید بسیار مراقبت شود تا آسیب ها و حوادث به حداقل برسد.

قبل از برداشتن هرگونه بار سنگین ، ماشین باید از نظر خرابی مکانیکی به درستی بررسی شود
اگر قطعات جرثقیل به خوبی روغن کاری نشده باشند ، حداکثر احتمال افزایش اصطکاک بین قطعات وجود دارد ، در نتیجه شکستن یا پوسیدن قطعات منجر به خرابی نهایی می شود
همیشه اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از جرثقیل سقفی ، زنگ خطر یا پیام هشدار دهنده را برای افرادی که در زمین کار می کنند به صدا درآورید تا کارکنان زمین در حالت آماده باش و ایمن باشند
هرگز بیش از حد مجاز حداکثر بار جرثقیل  نکنید
همیشه اطمینان حاصل کنید که تمام موادی که قرار است بلند شوند به درستی چیده شده اند تا تعادل خود را از دست ندهند و به پایین سقوط کنند
عدم مراقبت در نگهداری
هر دستگاهی  در این دنیا چه مکانیکی ، دستی یا الکتریکی باشد ، برای کارایی کارآمد به تعمیر و نگهداری مناسب نیاز دارد. در مورد جرثقیل ها نیز همین طور است. مقدار قابل توجهی تعمیر و نگهداری لازم است تا جرثقیل بدون ایجاد حادثه به بهترین شکل ممکن به کار خود ادامه دهد. در تعمیر و نگهداری جرثقیل ها مراحل خاصی وجود دارد که باید هر از چند گاهی دنبال شوند. سهل انگاری در انجام مراحل دوره ای مطمئناً منجر به حوادث بزرگ منجر به جراحات مرگبار کارگران شاغل در محل خواهد شد.

بار بیش از حد مجاز
یکی از مهمترین دلایل تصادفات جرثقیل سقفی ،بار بیش از حد  است که جرثقیل قادر به بلند کردن آن است. این کار اغلب در بسیاری از صنایع برای صرفه جویی در وقت ، تلاش و هزینه انجام می شود. به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه اندک ، زندگی کارگران بی گناه هر روز به خطر می افتد. اگر جرثقیل بیش از حد بار بکشد ، احتمال زیادی وجود دارد که در وسط کار سقوط کند و کل بار روی زمین بیفتد و باعث آسیب دیدگی کارکنان زمین شود. هر جرثقیل دارای محدودیت بار است و این به وضوح در کتابچه راهنما ذکر شده است و نباید به هیچ وجه از آن عبور کنید.

این موارد برخی از اقداماتی است که باید در صورت استفاده از جرثقیل سقفی  مورد توجه قرار بگیرید. به یاد داشته باشید ، بهتر است قبل از اینکه بعداً متأسف شوید ، ایمن باشید.

ترجمه

منبع https://hoistsandcrane.com/blog/top-measures-to-take-for-avoiding-overhead-crane-accidents/